2018.05 Eksplozja butli film i uwagi
Saturday, May 19, 2018
2018.05 Eksplozja butli film i uwagi

Zdarzenie miało miejsce na początku lipca 2017 roku.

Stalowa butla do nurkowania eksplodowała w stacji napełniania butli w Izraelu, a operator jak widać uciekł z obrażeniami.

Oto podsumowanie tego, co wiemy o incydencie: Ten stalowy cylinder na filmie był po przeglądzie legalizacyjnym w 2016 roku (w przeciwnym razie nie byłby on napełniany przez stację). Nie wiemy, czy badanie zostało przeprowadzone prawidłowo czy nie? Wielu widzów zakwestionowało test twierdząc, że tyle rdzy nie może powstać w ciągu jednego roku. Bliższe spojrzenie na zbiornik ujawniło głęboką korozję pod stopą butli, bardzo dobrze znany tym nurkom, którzy nurkują w słonej wodzie. Stopa była rzadko (jeśli w ogóle) zdejmowana, a butla wcale nie czyszczona pod stopą.

Jako nurkowie nurkujący w słonej wodzie wiemy, że zdejmowanie stopy raz do roku nie jest wystarczające. W ciągu 12 miesięcy pozostałość soli w połączeniu z wilgocią "zabiją zbiornik", zwłaszcza starą, już kilkunastoletnią butlę.

Wskazówką jest aby: - zrezygnować całkowicie ze stopy aby mieć w 100% wgląd na korozje butli. - corocznie robić inspekcję odkręcając zawór pustej butli i sprawdzając czy jest rdza wewnątrz butli. Nurkowie, którzy nie mogą zrezygnować ze stopy butli z jakiegokolwiek powodu, powinni często sprawdzać co się dzieje z butlą pod stopą i sprawdzać stan rdzy, zamiast czekać cały rok, aby przekonać się, że jest już za późno.

Dla tych z Was, którzy pracują w stacjach napełniania butli i klubach nurkowych, nasze przesłanie jest następujące: niezależnie od dowodu Legalizacji Butli, jeśli nie podoba ci się to, co widzisz na zbiorniku, nie napełniaj go i nie nurkuj z taką butlą.

Przekaż tę informację dalej aby Podwodny Świat był coraz bezpieczniejszy.

Eugeniusz Buchczyk z www.sea-fish.pl

Film do zobzcenia pod tym adresem:

https://youtu.be/FA1jN_k8G9E 

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.