2018.12.02 Raja Ampat
Tuesday, Dec 18, 2018
2018.12.02 Raja Ampat

2018.12.2-16 Raja Ampat zwana jest także Four Kings – Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 największe wyspy: Waigeo, Batanta, Slawati, Misool oraz setki mniejszych wysp. Wyspy leżą w centrum tzw. Coral Tringle, obszarze o największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Park Narodowy Raja Ampat wchodzi w skład indonezyjskiej prowincji Papua Zachodnia. Wyspa Nowa Gwinea (po angielsku New Guinea, po indonezyjsku Irian) jest drugą co do wielkości wyspą na świecie po Grenlandii i jest podzielona między 2 kraje: a) część wschodnia wyspy Nowa Gwinea należy do kraju Papua Nowa Gwinea (Independent State of Papua Guinea), b) część zachodnia wyspy Nowa Gwinea (region West Papua lub Western New Guinea) wraz z mniejszymi wyspami, w tym archipelagiem Raja Ampat należy do Indonezji. W skład tego regionu wchodzi administracyjnie prowincja Papua i Zachodnia Papua (Papua Barat), w tym m.in. dystrykt Raja Ampat oraz Sorong.

Informacje praktyczne – Papua Zachodnia (Indonezja)

Wiza: nie jest wymagana (pobyt do 30 dni). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

Zdrowie: nie ma wymogu szczepień ochronnych. Poza standardowymi ostrzeżeniami przed upałem i ukąszeniami owadów, nie ma wielu zdrowotnych niebezpieczeństw. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej i przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw.

Ambasada: Ambasada RP w Dżakarcie, JI. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3 12 950 Dżakarta. Telefon: +62 21 25 25 938.

Lotnisko: Port Lotniczy w Sorong to malutkie lotnisko o nazwie: Domine Eduard Osok Airport – kod SOQ.

Czas lokalny: UTC +9, czyli podróżując z Polski w okresie zimowym przesuwamy wskazówki zegara o 8 godzin do przodu.

Elektryczność: Wtyczki są europejskie.

Waluta: walutą Indonezji jest rupia indonezyjska. Podział: 1 Rp = 100 sen. Kod waluty IDR. Symbol: RP. 1 USD = 14 460,10 IDR // 1 EUR = 16 825,00 IDR // 1 PLN = 3 945,00 IDR. W Sorong nie ma możliwości wymiany EUR i USD na rupie indonezyjskie. Jest jednak możliwość skorzystania z bankomatów ATM i pobrania waluty lokalnej – ten system działa sprawnie. Najlepiej jednak kupić rupie w Dżakarcie. Sporadycznie można kupić coś w USD, dlatego najprościej jest zebrać ze sobą tę walutę.

Cło: Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Limit wwozu i wywozu dotyczy tylko miejscowej waluty i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków – grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych.

Telekomunikacja: zasięg GSM na terenie kraju jest dobry. Internet jest powszechnie dostępny, jednak problemy z zasięgiem pojawią się w niektórych wyspach oraz wewnątrz lądu w miejscach oddalonych od cywilizacji.

Języki papuaskie: zbiorcze określenie języków rdzennej ludności zachodniego Pacyfiku, nie należących ani do języków austronezyjskich, ani też do australijskich. Nazwa ta powstała przez wyłączenie dwóch powyższych grup języków i nie implikuje pokrewieństwa. Nowa Giwnea jest obszarem świata najbardziej zróżnicowanym pod względem językowym. Oprócz rodziny austronezyjskiej w użyciu jest tu około 800 innych języków, podzielonych na około 60 małych rodzin o wciąż nieustalonych relacjach względem siebie i innych języków, a także duża liczba izolatów. Chociaż w porównaniu z rodziną austronezyjską języki te są stosunkowo słabo poznane, dokonano trzech wstępnych prób systematyki. Są to klasyfikacje Josepha Greenberga, Stephena Wurma i Malcolma Rossa. Ponieważ szczegółowo zbadano zaledwie Ľ języków papuaskich, ich wzajemne związki są nadal wątpliwe i muszą być poddane dalszej analizie.

Opłaty za wstępy do PN, opłaty portowe i administracyjne: kwota 190 USD.

Ciekawostki oraz wiadomości o Papua Zachodniej

Walka o niepodległość: Czy Papuasi z zachodniej części wyspy Nowa Gwinea oderwą się od Indonezji? Od pół wieku walczą o niepodległość. Niestety, świat niewiele wie o tym konflikcie… Papuasi nie mają – jak Tybetańczycy – swojego Dalajlamy, który jeździłby po świecie niczym żywy symbol opresji. A ich prześladowca, Indonezja (to do niej należy Papua Zachodnia, część Nowej Gwinei), nie jest krwawą dyktaturą jak Irak czy Libia. To sojusznik USA i Australii, czyniący ogromne postępy na drodze do demokracji. Świat milczy, bo spokój w najliczniejszym muzułmańskim kraju świata jest na wagę złota (wyznawcy islamu stanowią blisko 90 % z 243 mln mieszkańców). Zwłaszcza w dobie rosnącego w siłę fundamentalizmu. Problem w tym, że po utracie przez Indonezję w 1999 r. Timoru Wschodniego separatyzm w Papua czy sąsiednich Molukach jest największą zmorą władz. Bogata w złoto, miedź i gaz Papua jest zbyt cenna, by Dżakarta zgodziła się na referendum, w którym większość mieszkańców zagłosowałoby za niepodległością. Papua to najbiedniejsza i – poza Molukami – najbardziej zapalna część kraju-archipelagu. Bliżej stąd do wybrzeży Australii (250 km) niż do Dżakarty (3,2 tys.). Papuasi, których jest ok. 1,2 mln, bardziej przypominają Aborygenów niż Jawajczyków, dominującą nację Indonezji, a dzieli ich cywilizacyjna przepaść. Na skutek polityki kolonizacji tych drugich przybywa i Papuasi obawiają się, że staną się mniejszością we własnej ojczyźnie. W dużych miastach,np. Jayapurze, przyjezdni z Jawy czy Sumatry stanowią już ľ mieszkańców – to bogaci i klasa średnia, właściciele sklepów i dyrektorzy. Papuasi to głównie biedota. Ich organizacje separatystyczne utrzymują, że Papua została siłą wcielona do Indonezji tylko dlatego, że kiedyś była częścią holenderskich Indii Wschodnich. Eksperci i organizacje praw człowieka wzywają Indonezję do dialogu z Papuasami. Międzynarodowa Organizacja Kryzysowa (ICG), monitorująca światowe kryzysy, już dwa lata temu postulowała, by Dżakarta rozszerzyła autonomię prowincji i przystąpiła do negocjacji.

Raja Ampat: to archipelag ponad 600 wysp, położony między Oceanem Spokojnym a morzem Seram, przy północno-zachodnim brzegu Papua Zachodniej, która jest jedną z prowincji Indonezji, położoną na wyspie Nowa Gwinea. W 2002 r. wysypy Raja Ampat zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Powierzchnia: powierzchnia Prowincji Papua Zachodnia wynosci 56 515 km2 (powierzchnia Polski 312 679 km2).

Bioróżnorodność: W rejonie Raja Ampat możemy spotkać 1 223 gatunków ryb, w tym 25 endemicznych, 600 gatunków korali twardych (10 razy więcej niż na całych Karaibach), 75 % wszystkich znanych gatunków korali, 57 gatunków Mantis Shrimp, 13 gatunków morskich ssaków, 5 gatunków zagrożonych żółwi morskich. Raja Ampat oprócz wspaniałej rafy słynie z występowania mant, koników morskich oraz rekinów Wobbegong.

Rekiny Wobbegong (Brodatkowe lub Dywanowe): to rekiny o spłaszczonym ciele z szeroką i płaską głową. Fałdy skórne po obu stronach otworu gębowego tworzą charakterystyczną „bródkę”.

Sorong: to największe indonezyjskie miasto na zachodnich rubieżach Nowej Gwinei. Położone na Półwyspie Ptasia Głowa, 200-tu tysięczne Sorong obmywają fale Oceanu Spokojnego.

Lodowiec: Papua Zachodnia jest posiadaczem jedynego indonezyjskiego lodowca! Puncak Jaya, który będąc zarazem najwyższym szczytem całej Indonezji może się pochwalić jedynym lodowcem pomiędzy Himalajami i Andami.

Złoto: Papua słynie z olbrzymich bogactw naturalnych, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się złoto wydobywane na południu wyspy przez amerykańską spółkę Free Port.

Infrastruktura Papua Zachodniej: brak infrastruktury, mostów i dróg wewnętrznych wyspy czyni z niej dziewiczą i niezbadaną w prawie 75 %.

Papua Zachodnia: zwana również kiedyś (przed uzyskaniem większej autonomii od rządu w Dżakarcie) Irian Jaya lub Irinem Zachodnim zajmuje 420 tys. km2 Nowej Gwinei, czyniąc prowincję największą 22 % częścią składową całego Archipelagu Indonezji. Fenomenem jest fakt iż tak dużą przestrzeń zamieszkuje zaledwie 3 mln ludzi. Stolicą jest Manokwari.

Papua: to nazwa autonomicznej prowincji Republiki Indonezji, usytuowanej we wschodniej części wyspy

Nowa Gwinea. Nowa Gwinea: ze swoją powierzchnią prawie 800 tys. km2 jest drugą co do wielkości wyspą świata po duńskiej Grenlandii. Korowajowie i Kombajowie: wyprawa do Papua Zachodniej jest niespotykaną okazją do dotarcia w najbardziej niedostępne, rzadko odwiedzane przez białych tereny pomiędzy dopływami rzek Brazza, Digul i Eilanden, niedaleko granicy z Papua Nową Gwineą. Zamieszkane są one przez plemiona

Kombajów i Korowajów – fascynujące grupy etniczne, z którymi pierwszy kontakt nawiązano dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś pozostają oni jednymi z najmniej poznanych i najbardziej wyizolowanych ludów. Kombajowie i Korowajowie zwani są „Ludźmi Drzew” z uwagi na to, że tradycyjnie budują swoje domostwa wysoko, pośród zielonych koron drzew, nieraz ponad 20 m nad ziemią! Czynią tak m.in. dla obrony przed wojowniczymi sąsiadami z plemiona Asmat. Korowajowie to jedni z ostatnich ludzi na ziemi, którzy nadal kultywują rytualny kanibalizm.

Plemię Asmat: Asmaci to odizolowani od współczesnej cywilizacji ludzie zamieszkujący południową część Papua u wybrzeża morza Arafura. Mieszkają oni w małych wioskach złożonych z kilkudziesięciu lepianek. Z jednej strony wojownicy, potomkowie łowców głów i ostatni kanibale, z drugiej legendarni rzeźbiarze Oceanii. Potrafią wyrzeźbić niesamowite figurki oraz narzędzia z drewna.

Tautaż: Korowajowie są jednym z ostatnich w Papua Zachodniej ludów, u których tradycja ozdabiania ciała bliznami i tatuażem wciąż trwa. Tradycyjne techniki wykonywania tatuażu przy pomocy pigmentu z pasty z węgla drzewnego, wypierane są przez zdobycze cywilizacji w postaci elektrolitu do baterii.

Nasz wyjazd organizował Activtour z Wrocławia - polecamy !!!!

Jeli potrzebujesz więcej informacji to dzwon lub pisz. Eugeniusz

01 IMG_5884 02 IMG_5889 03 IMG_5900 04 DSC09826 05 DSC09829 06 DSC09833 07 DSC09844 08 DSC09850 09 DSC09852 10 DSC09859 11 DSC09863 12 DSC09867 13 DSC09875 14 DSC09896 15 DSC09897 16 DSC09906 17 DSC09911 19 DSC09921 20 DSC09929 21 DSC09934 22 DSC09938 23 DSC09942 24 DSC09945 25 DSC09947 26 DSC09949 27 DSC09950 28 DSC09951 29 DSC09957 30 DSC09964 31 DSC09965 32 DSC09968 33 DSC09978 34 DSC09985 35 DSC09986 36 DSC09988 DSC00002 DSC00023 DSC00034 DSC00038 DSC00052 DSC00057 DSC00067 DSC00068 DSC00069 DSC00080 DSC00082 DSC00094 DSC00103 DSC00112 DSC00114 DSC00130 DSC00136 DSC00143 DSC00151 DSC00154 DSC00156 DSC00162 DSC00164 DSC00187 DSC00191 DSC00194 DSC00207 DSC00212 DSC00219 DSC00222 DSC00229 DSC00240 DSC00242 DSC00257 DSC00262 DSC00267 DSC00270 DSC00278 DSC00280 DSC00282 DSC00290 DSC00293 DSC00300 DSC00302 DSC00304 DSC00316 DSC00330 DSC00337 DSC00342 DSC00343 DSC00347 DSC00351 DSC00355 DSC00358 DSC00359 DSC00364 DSC00367 DSC00371 DSC00375 DSC00377 DSC00387 DSC00389 DSC00395 DSC00397 DSC00400 DSC00401 DSC00404 DSC00406 DSC00414 DSC00417 DSC00425 DSC00428 DSC00432 DSC00436 GOPR6533 GOPR6535 GOPR6538 GOPR6542 GOPR6551 GOPR6561 GOPR6563 GOPR6568 GOPR6584 GOPR6587 GOPR6592 GOPR6601 GOPR6608 GOPR6615 GOPR6619 GOPR6650 GOPR6652 GOPR6655 GOPR6660 GOPR6666 GOPR6681 GOPR6685 GOPR6690 GOPR6784 GOPR6785 GOPR6794 GOPR6797 GOPR6813 GOPR6817 GOPR6819 GOPR6884 GOPR6892 GOPR6900 GOPR6902 GOPR6915 GOPR6920 GOPR6936 GOPR6941 GOPR6946 GOPR6949 GOPR6990 GOPR7014 GOPR7023 GOPR7036 GOPR7055 GOPR7063 GOPR7115 GOPR7119 GOPR7125 GOPR7129 GOPR7136 GOPR7138 GOPR7153 GOPR7158 GOPR7161 GOPR7200 GOPR7206 GOPR7216 GOPR7219 GOPR7227 GOPR7234 GOPR7237 GOPR7256 GOPR7264 GOPR7280 GOPR7294 GOPR7299 GOPR7301 GOPR7322 GOPR7331 GOPR7334 GOPR7337 GOPR7339 GOPR7351 GOPR7361 GOPR7377 GOPR7392 GOPR7405 GOPR7408 GOPR7442 GOPR7453 GOPR7498 GOPR7516 GOPR7521 GOPR7528 GOPR7532 GOPR7554 GOPR7568 GOPR7659 GOPR7668 GOPR7676 GOPR7681 GOPR7695 GOPR7697 GOPR7704 GOPR7710 GOPR7726 GOPR7729 GOPR7749 GOPR7756 GOPR7778 GOPR7784 GOPR7846 GOPR7852 GOPR7858 GOPR7863 GOPR7867 GOPR7871 GOPR7888 GOPR7908

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.