Niktórzy niedowierzają, że przechłodzenie organizmu może nastąpić nawet podczas nurkowania w akwenach tropikalnych, jeśli nie będzie się używać odpowiedniej ochrony termicznej. Na powierzchni, przed wejściem do wody jest bardzo gorąco, wydaje nam się, że za chwilę stopimy się w tym czterdziestostopniowym upale, wskakujemy do wody o temp. 26 st. ...

Niktórzy niedowierzają, że przechłodzenie organizmu może nastąpić nawet podczas nurkowania w akwenach tropikalnych, jeśli nie będzie się używać odpowiedniej ochrony termicznej. Na powierzchni, przed wejściem do wody jest bardzo gorąco, wydaje nam się, że za chwilę stopimy się w tym czterdziestostopniowym upale, wskakujemy do wody o temp. 26 st. Celsjusza i wcale nie czujemy ulgi, a jednak po około 40 minutach nurkowania powoli zaczynamy odczuwać… chłód.

Może być taka sytuacja, że płetwonurkowi A zaczyna doskwierać zimno, a płetwonurkowi B wcale nie. O tym decyduje wiele czynników, m.in. cechy fizjologiczne danej osoby, częstotliwość wykonywanych nurkowań, a także grubość skafandra nurkowego.

Podział skafandrów mokrych
Generalnie skafandry dzielimy na mokre i suche i tzw. półsuche. Jak tytuł wskazuje tematem artykułu jest mokry skafander nurkowy. To najbardziej rozpowszechniony typ skafandra. Dlaczego? Być może ze względu na cenę? Na lekturę o skafandrach suchych i półsuchych zapraszamy w kolejnym wydaniu.

Rodzaj materiału
Z jakiego materiału szyte są skafandry mokre?
- Z lycry – tzw. „body suits” do nurkowań w bardzo ciepłych wodach, dają minimalną ochronę przed zimnem, ale chronią przed otarciami i słońcem.
- Z neoprenu, który potocznie nazywany jest pianką. Neopren to materiał izolacyjny, który zawiera małe pęcherzyki powietrza niepołączone ze sobą. Dlatego, w przeciwieństwie do gąbki, neopren nie przepuszcza wody.
- Ze sprasowanego neoprenu (crash neopren), który dzięki specjalnej obróbce posiada taką samą izolację cieplną jak zwykły neopren przy mniejszej grubości. Dzięki temu możemy zabierać na nurkowanie mniej balastu. Dodatkowo zmienia w mniejszym stopniu pływalność wraz z głębokością niż zwykły neopren.

Zastosowanie skafandrów
Skafandry mokre wykonane są z neoprenu o różnej grubości:
- 2 - 3 mm neoprenu – na wody tropikalne i ciepłe, temperatura wody powyżej 25 st. Celsjusza, najczęściej są jednoczęściowe.
- 5 mm – już na wody chłodniejsze, np. Morze Śródziemne (Chorwacja, Grecja, Włochy, Hiszpania), może być również używana w polskich wodach do głębokości około 10 m w okresie czerwiec - wrzesień. Ten rodzaj pianki ze względu na łatwość ubierania, wszechstronność i cenę jest najczęściej używany.
- 7 mm – pianka idealna na wody zimne, w których temp spada poniżej 10 st. Celsjusza. Nadaje się również do nurkowań podlodowych, ale paradowanie w negliżu na mrozie może nie należeć do przyjemnych (do tego typu nurkowań najlepiej wyposażyć się w suchy skafander).

Krój skafandra
Najbardziej znane kroje pianek to:
- Shorty – cienka pianka z krótkimi rękawkami i krótkimi nogawkami używana przeważnie w ciepłych, tropikalnych wodach.
- Overall – pianka z długimi rękawami i długimi nogawkami (czasem z kapturem).
- Kamizelka – docieplenie bez lub z krótkimi rękawkami i z krótkimi nogawkami (przypomina shorty) i kapturem.

Co najważniejsze?
Gdy już zdecydujemy jaka grubość skafandra zapewni nam podczas naszych nurkowań odpowiedni komfort cieplny, następnie wybieramy taki model, który zapewni nam odpowiednie dopasowanie i komfort noszenia.
Utrzymanie ciepła w skafandrach mokrych polega na tym, że przedostająca się przez łączenia (szycia) czy zamki woda, zatrzymuje się pomiędzy skórą a neoprenem tworząc warstwę izolacyjną. Jeśli skafander jest dobrze dopasowany, to woda zatrzymana pod nim szybko ogrzeje się do temperatury naszego ciała i organizm będzie zużywał małą ilość ciepła do jej ogrzania. Jeśli skafander jest źle dopasowany, woda znajdująca się w jego wnętrzu będzie podlegała ciągłej cyrkulacji i z tego powodu nie będzie w stanie się ogrzać. Dlatego tak ważne jest dopasowanie skafandra.

Kilka spostrzeżeń
Zwróćmy uwagę na komfort ubierania skafandra – modele z manszetami na nogawkach i rękawach ubiera się trudniej niż ten z zameczkami, ale z pewnością będzie w nim cieplej. Jednak nie zapomnijmy sprawdzić podatność takiego skafandra na uszkodzenia.
Nie należy przesadzać z dopasowaniem – skafander nie może być tak ciasny, że mamy trudności w oddychaniu i tak uciskać kończyn, że krew nie może normalnie krążyć w organizmie. Podczas zakupu swojego pierwszego skafandra zlekceważyłam ucisk w okolicy pach – ten dyskomfort towarzyszył mi podczas każdego nurkowania, a zniknął dopiero po zakupie nowego skafandra. Pamiętajcie, że jeśli czujemy jakiś dyskomfort to na pewno nie zniknie on pod wodą.
W ciągu jednego dnia nie powinno przymierzać się więcej niż 2 – 3 skafandry. Później już nie wiemy czy coś na przeszkadza czy jesteśmy zmęczeni przymiarkami. Zwróćmy uwagę na wykończenia skafandra, czy ma wzmocnienia na kolanach, jaka jakość zamków – czy łatwo się rozpina i zapina. Uwierzmy też w wiedzę sprzedawcy, słuchajmy uważnie zalet i wad określonych modeli. Pamiętajmy jednak, że sprzedawca nie jest w naszym ciele i nie może orzec, czy w określonym skafandrze jest Nam w miarę wygodnie czy nie – z pewnością jednak zauważy, jeśli skafander będzie za mały, za krótki czy za duży.
W celu pełnego komfortu cieplnego należy dodatkowo wyposażyć się w buty (ewentualnie skarpety), rękawiczki i kaptur>

Jak dbać o ekwipunek z neoprenu?
Mokry skafander, buty i rękawice neoprenowe pomimo tego, że mają ciągły kontakt z wodą stanowią dogodne siedlisko rozwoju bakterii, czemu też towarzyszy nieprzyjemny zapach. Przyznajmy się, że nie zawsze po nurkowaniu mamy czas i ochotę dokładnie wypłukać skafander. Na szczęście istnieją środki, które pozwolą nam zdezynfekować i odświeżyć neoprenową część ekwipunku. Takim środkiem jest np. Wet & Dry Suit Shampo (około 25 zł) lub nieco droższy Mirazyme.
Uwaga – należy dokładnie przeczytać instrukcję dawkowania, ponieważ zdarzały się przypadki przedawkowania i po takim zabiegu kruczoczarny skafander przybrał odcień szarości, a granat stał się jasnym fioletem. Regularne pranie skafandra utrzyma go sprężystym, zabezpieczy go przed wyblaknięciem i ułatwi jego wkładanie.
Skafander neoprenowy po wysuszeniu należy odwrócić na prawą stronę i powiesić na szerokim przy ramionach wieszaku.
Należy unikać przechowywania skafandra w stanie złożonym, ponieważ pory powietrzne występujące w neoprenie mogłyby wówczas ulec zniszczeniu, co spowodowałoby obniżenie zdolności izolacyjnych skafandra.
Rękawice, buty czy skarpety neoprenowe po wysuszeniu – sprawdźmy czy wyschły też wewnątrz – położyć na półce, do szuflady lub na wieszaku. W każdym bądź należy kłaść w takie miejsce, gdzie nie ulegną zdeformowaniu.
Pamiętajmy także, że największym wrogiem neoprenu jest kurz, dlatego pamiętajmy o odpowiednim jego zabezpieczeniu (np. nałożenie na skafander worka foliowego).

Więcej

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.