Rękawice
Chronią dłonie przed zimną wodą oraz przed bezpośrednim kontaktem z przedmiotami znajdującymi się pod wodą, przed skaleczeniami. Zazwyczaj są wykonane z neoprenu o grubości 1,5; 3 lub 5 mm.
Rozróżniamy rękawice pięciopalczaste i trójpalczaste. Pierwsze z nich, podobnie jak skafandry nurkowe, występują w trzech opcjach: na tropiki (1 - 2 m...

Rękawice
Chronią dłonie przed zimną wodą oraz przed bezpośrednim kontaktem z przedmiotami znajdującymi się pod wodą, przed skaleczeniami. Zazwyczaj są wykonane z neoprenu o grubości 1,5; 3 lub 5 mm.
Rozróżniamy rękawice pięciopalczaste i trójpalczaste. Pierwsze z nich, podobnie jak skafandry nurkowe, występują w trzech opcjach: na tropiki (1 - 2 mm), na ciepłe wody (3 mm) np. w Morzu Śródziemnym, i na chłodniejsze z pięciomilimetrowego neoprenu. Do dyspozycji jest wiele wzorów, począwszy od zamknięcia na rzep, z uszczelnieniem w postaci podwójnej lub pojedynczej manszety, na zamek, a skończywszy na elastycznych, niewymagających dodatkowego zapięcia na nadgarstku.
Rękawice pięciopalczaste cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem nurków.
Rękawice trójpalczaste spotyka się coraz rzadziej. Ze względu na swoją budowę i grubość (5 mm) są bardzo ciepłe, dodatkowo posiadają zazwyczaj podwójne manszety, ale nurkowie wybierają je rzadko, ponieważ mogą utrudniać obsługę np. inflatora jacektu, zwłaszcza u osób niedoświadczonych. Przy wyborze rękawic ważne jest, aby były w miarę szczelne; wiadomo, że posiadają szwy, więc nie będą idealnie szczelne w wodzie, ale możemy sprawdzić, czy są starannie wykonane. Jak to zrobić? Spróbujcie nadmuchać je jak balon, następnie zacisnąć ręką końcówkę rękawicy i sprawdzić, czy powietrze nie ucieka przez szwy.
Podczas wyboru rękawic zwróćmy uwagę na łatwość wkładania i zdejmowania, na dopasowanie – aby nie były zbyt ciasne, ponieważ będą nam później drętwieć ręce, ale też nie za luźne, aby nie było zbyt dużej cyrkulacji wody.
Pisząc o rękawicach należy wspomnieć o rękawicach neoprenowych z powłoką z kevlaru. Materiał ten wzmacnia okolice dłoni, palców i koniuszków palców, zapewniając ochronę przed ścieraniem i zużywaniem. Jednak należy wiedzieć, że z drugiej strony zastosowanie wytrzymałego kevlaru czyni rękawice mniej elastycznymi.

Więcej

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.