Kaptur
Należy pamiętać, że najwięcej ciepła uchodzi przez głowę, toteż jej ochrona jest niezmiernie istotna. A komfort cieplny jest jedną ze składowych udanego i bezpiecznego nurkowania. Dlatego powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni kaptur.
Tak na marginesie, niedawno przeczytałam, że podobno jest nieprawdą powszechne przekonanie, że najwięcej c...

Kaptur
Należy pamiętać, że najwięcej ciepła uchodzi przez głowę, toteż jej ochrona jest niezmiernie istotna. A komfort cieplny jest jedną ze składowych udanego i bezpiecznego nurkowania. Dlatego powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni kaptur.
Tak na marginesie, niedawno przeczytałam, że podobno jest nieprawdą powszechne przekonanie, że najwięcej ciepła tracimy przez skórę na głowie (przeczytacie o tym w niniejszym wydaniu w dziale informacje)? Czy to prawda, czy też nie to chronić głowę przed zimnem na pewno nie zaszkodzi, więc wróćmy do tematu kapturów.
Najczęściej dostępne są kaptury 5 mm. Najlepiej, gdy znajdziemy kaptur ze zróżnicowaną miejscami grubością neoprenu, np. na środku głowy z neoprenu o grubości 7 mm, na bokach – 5 mm, a dookoła twarzy cieńsza manszeta uszczelniająca z trzymilimetrowego neoprenu. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ taki cieńszy pasek dookoła twarzy pozwala na łatwe wkładanie lub poprawę kołnierza maski. Często ten cienki pasek wokół twarzy jest powlekany specjalnym materiałem, gwarantującym większą izolację i niewielką utratę ciepła.
Niektóre kaptury mają przedłużoną kryzę szyjną w celu lepszego dopasowania pod skafandrem i zwiększenia ochrony przed dostawaniem się wody podczas gwałtownych ruchów głową.
Dobrze, gdy kaptur posiada odpowietrzające zaworki, wówczas unikniemy sytuacji, w której nasza głowa pod wodą przypominać będzie jajo. Oczywiście są na to sposoby, bo można nacisnąć na kaptur i nagromadzone powietrze znajdzie ujście bokami. Można też, jeśli takich zaworków kaptur nie posiada, samemu zrobić maleńką dziurkę na samym czubku kaptura. Jednak należy uważać, aby nie zniszczyć kaptura.
Warto wspomnieć, że jeśli kupimy za duży kaptur, to niezależnie od tego, czy ma on zaworki czy też nie, to i tak nasza głowa pod wodą będzie przypominała wielkanocne jajo. Dlatego, tak jak zresztą każdy element ekwipunku, kaptur także musi być dobrze dopasowany; nie za mały, aby nie uciskał uszu i nas nie dusił; nie za duży, bo nie spełni swojego zadania.
Występują także kaptury z cienkiego dwumilimetrowego neoprenu, nakładane pod kaptur główny, gdy nurkuje się w bardzo zimnych wodach. Przez wielu nurków taki cienki kaptur nazywany jest „maską podlodową” lub „terrorystką”, ponieważ przypomina kominiarkę, zakrywającą niemal całą twarz. Jego zadaniem jest ochrona głowy i zatok przed kontaktem z zimną wodą.

Więcej

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.