Ile to razy zastanawiamy się, co kupić naszemu partnerowi nurkowemu z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, urodzin? Chcemy sprezentować coś nurkowego, bo to sprawia obu stronom najwięcej frajdy. Co kupić? Proponuję niedrogie drobiazgi nurkowe.

Niektórzy nurkowie część z takich drobiazgów uważają za zbędne, określając mianem gadżetów. Inni zaś t...

Ile to razy zastanawiamy się, co kupić naszemu partnerowi nurkowemu z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, urodzin? Chcemy sprezentować coś nurkowego, bo to sprawia obu stronom najwięcej frajdy. Co kupić? Proponuję niedrogie drobiazgi nurkowe.

Niektórzy nurkowie część z takich drobiazgów uważają za zbędne, określając mianem gadżetów. Inni zaś twierdzą, że stanowią integralną część ekwipunku i dzięki nim w niektórych sytuacjach nurkowanie staje się bardziej komfortowe. Poniżej kilka propozycji z krótkim opisem zastosowania, kolejność bez znaczenia.

Boja sygnalizacyjna
Potrzebna do oznakowania miejsca nurkowania. Boje sygnalizacyjne (zazwyczaj okrągłe lub w kształcie cygara) powinno używać się zawsze tam, gdzie występuje ryzyko kontaktu z innymi użytkownikami akwenu (żaglówki, łodzie motorowe, windsurferzy). Warto ich używać często – nawet gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, aby perfekcyjnie opanować pływanie z boją, bo wbrew pozorom sztuka ta wcale nie jest taka łatwa, łatwo jest natomiast zaplątać się w linę. Boja deko Potrzebna do wykonywania przystanku dekompresyjnego lub bezpieczeństwa. Opanowanie obsługi wcale nie jest łatwe. Najczęściej napełnia się je, naciskając przycisk dodawczy octopusa, którego ustnik wkłada się do obciążonego ołowiem wlotu, znajdującego się w dolnej części boi. Niektóre boje można napełnić przy pomocy wężyka inflatora. Niektóre boje posiadają zawór, dzięki czemu nie tracą powietrza, nie załamują się i wystają nawet ponad wysokie fale.

Kołowrotek
Przydatny do nurkowań dekompresyjnych, jaskiniowych lub wrakowych. Linkę z kołowrotka można wykorzystać jako linę dekompresyjną. Zastosowanie znajduje także w czasie używania boi dekompresyjnej. Ułatwi nam też pływanie z boją tradycyjną, którą ciągniemy za sobą podczas nurkowania.

Szpulka
Szpulki nurkowe z powodzeniem zastępują w wielu przypadkach kołowrotek nurkowy, są mniejsze, często lżejsze i praktyczniejsze. Służą do obsługi boi dekompresyjnej, jak również do używania w jaskiniach.

Pistolet ciśnieniowY
Końcówka do przedmuchiwania sprężonym powietrzem montowana do wężyka inflatora. Może służyć jako narzędzie do konserwacji i suszenia kamery lub komputera, a także pozostałego sprzętu nurkowego. Można też szybko napełnić nim boję tradycyjną.

Tabliczka
Kontakt z partnerem i porozumiewanie się z nim pod wodą jest bardzo ważne. Kiedy zdarzy się, że znaki nurkowe będą niewystarczające, wtedy docenimy tabliczkę. Poza tym można zapisywać na niej kursy nawigacyjne, profile nurkowe czy ważne notatki, które później przenosimy do log booka.

Spirala
Rodzaj zaczepu na lince spiralnej przypinanego do jacketu, dzięki któremu zabezpieczymy się przed zgubieniem latarki, aparatu fotograficznego i kamery. Zastosowana spirala umożliwia łatwe bez krępowania ruchów używanie dopinanego sprzętu (rozciągnięcie powoduje jej wydłużenie).

Retraktor
Rodzaj zaczepu działającego na zasadzie automatycznie wyciąganej / zwijanej linki. Dzięki takiemu systemowi przyrząd (także drobny sprzęt) zamocowany do retraktora nigdy nie zwisa przeszkadzając podczas nurkowania.

Osłona na ustnik
Silikonowa osłona zakładana na ustnik chroniąca nasze usta przed zimną wodą podczas nurkowania.

Neopren na pasek
Ile razy przed / po nurkowaniu miałeś skwaszoną minę podczas zakładania / ściągania maski? Neoprenowa osłona to znakomite rozwiązanie dla osób z dłuższymi włosami, dzięki któremu włosy nie wplączą się w pasek silikonowy maski. Drugi atut - pasek maski często przekręca się, trudno doprowadzić go do porządku w rękawicach, a nakładka wyeliminuje ten problem.

Pojemnik na maskę
Maska nie powinna się być włożona gdziekolwiek – w końcu to nasze „okno” na podwodny świat. Gdy będzie miała swój pojemnik (plastykowy, z materiału wyściełanego gąbką lub inny), wówczas będzie mniej narażona na zniszczenie.

Torba na automat
Podczas transportu warto zaopatrzyć się w przenośną osobną torbę na automat. Należy pamiętać, aby węże miały dość miejsca, aby nie były załamywane.

Adapter
Dzięki niemu pierwsze stopnie automatów z przyłączem DIN można używać do butli z przyłączem INT. W Europie przeważnie stosuje się przyłącza DIN. Jeśli jednak wyruszamy w kraje tropikalne, lepiej zaopatrzyć się w taki adapter, bo okazać się może, że nasz automat oddechowy na niewiele nam się przyda.

Zestaw naprawczy
Można skompletować samodzielnie lub kupić już gotowy. W tradycyjnym zestawie nie powinno zabraknąć: klucza uniwersalnego lub zestawu narzędzi (klucz nastawny, śrubokręt płaski i krzyżakowy, klucz imbusowy 8,6 i 4mm), kompletu o-ringów (do I st. automatu oddechowego, do węży LP i HP przy I st. i II st. automatu, do manometru), paska do maski, płetw i noża, klamry do płetw, zapinki do maski, uchwytu do fajki, ustnika do automatu (fajki), kleju do neoprenu, smaru silikonowego. Jeżeli posiadamy suchy skafander to dodatkowo: wosk do zamka, talk lub konserwujący płyn do manszet, klej do gumy.

Suchy worek
Nie zawsze jest możliwe wysuszenie sprzętu bezpośrednio po nurkowaniu. Zazwyczaj wkładamy go do torby nurkowej. Przy jej wyciąganiu okazuje się, że niestety przemokła. Niektórzy mokry sprzęt wkładają do plastykowej skrzynki, ale czasem kłopot stanowią jej gabaryty. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nieprzemakalny worek, który bez problemu zmieści się w samochodzie luzem lub nawet w torbie nurkowej. Łatwiej też będzie wysuszyć worek niż całą torbę.

ZłączkI
Pomocne są zawsze wtedy, gdy nasza indywidualna konfiguracja węży i butli w niektórych przypadkach uniemożliwia komfortowe doprowadzenie węża. Spotyka się adaptery kątowe mocowane do automatu I st. i II st.

Uchwyt na octopus
Ważny dodatek gwarantujący natychmiastowe znalezienie octopusa w awaryjnych sytuacjach. Dodatkowo chroni ustnik przed zanieczyszczeniem (piasek, muł). Dzięki stałemu umiejscowieniu nie ciągniemy octopusa po dnie i chronimy zarówno octopus, jak i podwodną florę.

Wieszak na sprzęt
Najczęściej kupowane są wieszaki do suszenia i przechowywania skafandra mokrego lub suchego. Dostępne są także do suszenia butów, rękawic lub jacketu. Niektóre posiadają nawet specjalne miejsce do wkręcenia automatu oddechowego.

Osłona na zawór butli
Gdy butla nie jest używana, gdy ją transportujemy na miejsce nurkowania, warto założyć na zawór butli osłonę. Najczęściej wykonane są z gumy, ale spotyka się także metalowe.

Pochłaniacz wilgoci
Likwidują wilgoć powstającą na skutego różnicy temperatur. Jeśli podczas nurkowania robisz zdjęcia lub kręcisz kamerą, pamiętaj o włożeniu do obudowy pochłaniacza wilgoci, który zminimalizuje możliwość zaparowania obiektywu. Występują także specjalne pochłaniacze do wnętrza suchych skafandrów.

Uchwyt do butli
Ułatwia przenoszenie butli nurkowych. Najczęściej stosowane uchwyty to te montowane przy zaworze butli. Dostępne są także takie, które zaciska się wokół butli przy pomocy specjalnych pasków z rzepem. Butle przenosi się wtedy w poziomie, co ułatwia tę czynność poprzez lepsze rozłożenie środka ciężkości i pozbawia nas możliwości poobijania kostek u nóg, co zdarza się czasami przy przenoszeniu butli w pionie.

Opakowania wodoszczelne / wodoodporne
Rozróżnić należy opakowania wodoodporne, które chronią przedmioty tylko przed zamoczeniem oraz wodoszczelne, które można zabrać ze sobą pod wodę. Najczęściej spotykane tego rodzaju opakowania to zgrzewane na szwach torebki zamykane na rzep lub różnego kształtu pojemniki plastykowe.

Książka nurkowań
To pewnego rodzaju pamiętnik – wpisujemy nie tylko dane odnośnie głębokości i czasu, ale także swoje osobiste uwagi. Coraz częściej jest uważana za coś zbędnego, a szkoda, bo niejednokrotnie zapiski mogą przydać się podczas nurkowania w warunkach lub miejscu, w którym od dawna nie nurkowaliśmy. Ponadto jest potwierdzeniem nurkowań, których określona liczba potrzebna jest w przypadku kontynuacji edukacji nurkowej.

Narzędzia sygnałowe
Zdarza się nam podczas nurkowania nieco oddalić od partnera i wtedy chcemy zwrócić jego uwagę. Aby to zrobić możemy użyć podwodnego gwizdka (zakładanego pomiędzy wężem LP a inflatorem jacketu) , shakera (stalowej rurki ze stalową kulką wewnątrz), kulkę sygnałową (plastykowa kulka na gumce zakładana na butlę nurkową) lub nóż z młotkiem (na zakończeniu rękojeści znajduje się metal). Istnieją także narzędzia do użycia wyłącznie na powierzchni: pistolet sygnałowy z nabojami różnego koloru, gwizdek powietrzny (zakładany tak samo jak podwodny, ale można używać go tylko na powierzchni) lub tradycyjny (dmuchany ustnie).

Wymienniki ciepła
Podnoszą temperaturę powietrza opuszczającego I st. automatu oddechowego, dzięki czemu dochodzące do II st. automatu powietrze nie spowoduje efektu „zalodzenia”. Takim wymiennikiem ciepła jest znana grzałka Michalaka, przy zastosowaniu której stwierdzono, że powietrze, którym oddycha nurek, jest znacznie cieplejsze niż w automacie bez takiego wymiennika, dzięki czemu zwiększa się komfort cieplny nurka i podatność dróg oddechowych na przeziębienie zmniejsza się. Wymiennikami ciepła będą także wszelkie inne radiatory montowane na I lub II st. automatu oddechowego.

Kosmetyki nurkowe
To różnego rodzaju kleje, smary i substancje czyszczące (eliminujące przykry zapach), dezynfekujące (eliminujące m.in. grzyby, pleśń), chroniące i konserwujące ekwipunek nurkowy.

Czapka
Zakładamy zawsze po nurkowaniu. Przyda się nawet w tropikach, gdzie podczas płynięcia łodzią narażeni jesteśmy na „sztuczny” wiatr. 


Apteczka
Powinny znaleźć się w niej leki takie jak: krople do uszu, do nosa, środek uspokajający, przeciwkaszlowy, przeciwbólowy, a także folia ALU i maseczka do pierwszej pomocy. Dodatkowo elementy znane z apteczki samochodowej, takie jak bandaże, plastry, opatrunki, rękawiczki i ostre nożyczki. Należy pamiętać, że leki posiadają terminy ważności i w związku z tym zawartość apteczki powinna być kontrolowana i rotowana. Szkoły nurkowe oprócz tak skompletowanej apteczki dodatkowo wyposażają się w zestaw do sztucznego oddychania popularnie zwane „workiem AMBU” i inhalator tlenowy.

Fajka
Moim zdaniem ten element nie zalicza się do dodatkowego ekwipunku, ale do podstawowego. Jednak są opinie, że fajka w niektórych typach nurkowania jest zbędna, ale trzeba pamiętać, że czasem może uratować życie (nurkowanie pod lodem lub podczas udzielania pierwszej pomocy podczas holowania delikwenta). Dla osób, które narzekają na zbyt duże gabaryty i niewygodę z powodu przypiętej fajki, mam propozycję zaopatrzenia się w fajkę nietypową – zwijaną, łamaną lub z karbowanym wężem umożliwiającym złożenie fajki w harmonijkę. Taka konstrukcja fajki umożliwia chowanie jej np. do kieszeni jacketu, z której w razie potrzeby można ją wyjąć. Przy wyborze fajki warto zwrócić uwagę ma mocowanie uchwytu do maski – niejednego nurka właśnie niewygodny uchwyt zniechęcił do używania fajki.

Wózek
Składany wózek do przewożenia butli. Dzięki dużym gumowym kółkom łatwo pokonuje się nierówności gruntu. Lekki, bardzo wygodny i zwrotny na dużych pompowanych kołach pomorze przewieźć duże i ciężkie przedmioty. Bardzo wygodnie składany zajmuje mało miejsca. Twój partner nie będzie już musiał nosić ciężkich butli!

Ciekawy prezent
A co powiecie na pomysł podarowania vouchera np. na kurs specjalistyczny? Taki prezent da obdarowanym szczęśliwcom możliwość polepszenia swoich umiejętności lub rozbudzi pasję. I najważniejsze - wspomnienia pozostaną na zawsze. Z pewnością wiele centrów nurkowych pomoże nam urzeczywistnić nasz pomysł.

Więcej

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.