W sklepie nurkowym SEA-FISH znajdziesz również sprzęt używany, nie prowadzimy komisu nurkowego, sprzęt używany jest przez nas osobiście, czasem potrzebna jest jednak zmiana konfiguracji, coś staje się niepotrzebne, a coś trzeba dokupić. Sprawdź lub zapytaj czy mamy rzecz, którą potrzebujesz.
A czy wiecie że składanie / skręcanie sprzętu nurkowego...

W sklepie nurkowym SEA-FISH znajdziesz również sprzęt używany, nie prowadzimy komisu nurkowego, sprzęt używany jest przez nas osobiście, czasem potrzebna jest jednak zmiana konfiguracji, coś staje się niepotrzebne, a coś trzeba dokupić. Sprawdź lub zapytaj czy mamy rzecz, którą potrzebujesz.
A czy wiecie że składanie / skręcanie sprzętu nurkowego robimy częściej niż nurkujemy?
Na pewno o tym wiecie, przecież skręcanie i rozkręcanie, jeśli można te czynności połączyć w całość, wykonujemy przynajmniej dwa razy więcej niż mamy nurkowań. Należy sobie uświadomić, że ta – wydawać by się mogło błaha – czynność może zaważyć na naszym bezpieczeństwie, a gdy będziemy wykonywać ją nienależycie to już na pewno może narazić nas na wydatek związany z naprawą lub nawet wymianą sprzętu!!! Więc zwracajmy uwagę na istotne sprawy podczas montażu sprzętu. Jesteśmy nad wodą, rozpakowujemy sprzęt, wcześniej oczywiście przygotowany z naszej listy tak, aby nie zabrakło nam potrzebnych akcesoriów do nurkowania. Wszystko, co nasze postarajmy się ułożyć w jedno miejsce – wszystko znaczy wszystko z naszych akcesoriów, abyśmy nie musieli, co chwilę chodzić do samochodu czy... szukać i przynosić jeszcze zapomniane rzeczy.
Jak już mamy wszystko, to stawiamy naładowaną butlę najlepiej tak, aby wylot zaworu z butli był skierowany od nas, czyli nie w naszą stronę. Butla niech stoi na płaskiej powierzchni (ale nie na stole), czyli na ziemi (butla spadając ze stołu z naszym sprzętem może zakończyć już nasze nurkowanie).
Pas mocujący jacket do butli jest odpowiednio poprzeplatany przez klamrę zaciskową, proponuję niepotrzebnie go nie wypinać, bo poprzeplatać go tak samo, może niektórym przysporzyć sporo kłopotów. Choć oczywiście warto nauczyć się tego, aby być całkowicie niezależnym nurkiem. Nauka jednak nie powinna mieć miejsca tuż przed nurkowaniem. Niektórzy przed montażem pas jacketu moczą w wodzie, aby był mniej sztywny i łatwiej – mocniej można było go zacisnąć na butli. Najlepiej gdy butla wyposażona jest w siatkę, która oprócz ochrony przed obiciem, pomaga lepiej utrzymać pasy na butli, co da nam pewność, że nie zsunie się ona podczas nurkowania. Jacket mocujemy wysoko, ale pytanie jak? Więc pierwszy raz warto zamocować i sprawdzić przez włożenie na plecy zestawu i sprawdzenie, czy tyłem głowy nie uderzamy w automat. Pamiętamy, że jeśli butla będzie za nisko, środek ciężkości przesunie się w kierunku płetw i będziemy pływać z nogami ułożonymi zbyt nisko. Z kolei jeśli butla będzie za wysoko, to głowa będzie nam się obniżać, a płetwy będą wyżej.
Automat przykręcamy tak, aby był skierowany w stronę naszej głowy. Uszczelnienie automatu jest na zasadzie o-ringu, nie na zasadzie siły, dlatego przykręcamy go i dokręcamy lekko.
Wąż inflatora wpinamy przed odkręceniem butli, gdy wąż jest napełniony sprężonym powietrzem wpinanie szybkozłączki jest bardziej utrudnione (ze względu na panujące ciśnienie w wężu). Odkręcamy zawór butli delikatnie, powoli i równocześnie naciskając na bajpas (przycisk dodawczy II st.) – ta czynność powoduje wolny wzrost ciśnienia w całym automacie – bajpas puszczamy, gdy usłyszymy pierwszy syk powietrza. Tu należy pamiętać, aby odkręcić zawór butli do końca i o jeden obrót cofnąć (przekręcić z powrotem). Jeśli butli nie odkręcimy całkowicie, przy głębszym nurkowaniu nastąpi dławienie wypływu powietrza, co spowoduje utrudnienia w oddychaniu. Im głębiej, tym mniej będziemy dostawać powietrza.
Dodatkowo przed każdym skręcaniem sprzętu trzeba sprawdzić wizualnie czy nasz sprzęt nie jest uszkodzony; należy napełnić powietrzem jacket i sprawdzić, czy nie ma gdzieś rozszczelnienia; postarajmy się chwycić jedną ręką za inflator i drugą za wąż inflatora (nie za szybkozłącze) i lekko pociągnąć tak jakbyśmy chcieli rozłączyć te dwa elementy – wąż nie powinien odłączyć się, jeśli tak się stanie, to znaczy, że szybkozłączka nie zaskoczyła prawidłowo. I oczywiście, należy sprawdzić wskazania manometru, czy mamy powietrze w butli. Po zakończeniu nurkowania wykonujemy podobne czynności, tylko niejako w odwrotnej kolejności. By odkręcić automat, należy najpierw zakręcić dopływ powietrza i bajpasem spuścić powietrze, manometr ma wskazywać „0”.
Pamiętajmy o wypłukaniu sprzętu po nurkowaniu, zwłaszcza gdy nurkowanie odbyliśmy w słonej wodzie. Trzeba sobie uświadomić, że aby rozpuścić łyżkę soli w szklance wody potrzebujemy 1-2 minuty, więc to samo jest z naszym sprzętem. Polecam również płukanie sprzętu po nurkowaniu w wodzie słodkiej, często kładziemy nasz sprzęt na ziemi, piasku, który również należy spłukać ze sprzętu.
Ostatnim punktem jest przypomnienie, że równie ważne jak odpowiednie przygotowanie sprzętu do nurkowania, jest właściwe przechowywanie go, gdy nie jest przez nas używany.
Następną ważną sprawą jest, aby pamiętać o zalecanym przez wszystkich producentów sprzętu – corocznym serwisie. Zadbajmy o nasz sprzęt dziś, nie dopuśćmy do sytuacji, gdy w najmniej oczekiwanym momencie będziemy go musieli reanimować.

Więcej

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.