<h1>KOMPUTERY NURKOWE</h1>

W Sklepie Nurkowym SEA-FISH znajdziesz ofertę sprawdzonych i godnych polecenia komputerów nurkowych firm SUUNTO i MARES. Przez 18 lat SEA-FISH był wydawcą Ogólnopolskiego Magazynu Nurkowego PODWODNY ŚWIAT, w którym na potrzeby czasopisma przeprowadzane były testy sprzętu nurkowego, w tym m.in. komputerów nurkowych. W ofercie Sklepu Nurkowego SEA-FISH znajdziesz zarówno komputery nurkowe zegarkowe jak i z większymi wyświetlaczami. Czy nurkujesz rekreacyjnie z pojedynczą butlą, czy nurkujesz z twinsetem a może preferujesz konfigurację sidemount, z pewnością znajdziesz swój przyszły komputer nurkowy. W Sklepie Nurkowym SEA-FISH znajdziesz komputery nurkowe przeznaczone do nurkowań rekreacyjnych jak i do nurkowań technicznych.

Od czasów pierwszego komputera nurkowego – SOS Decompression Meter (1959 r.), dokonał się olbrzymi postęp w tej dziedzinie. Jednak przez wiele lat analizy nie dawały zadowalających wyników, co wywoływało wiele kontrowersji. Podczas szeregu testów okazywało się, że komputery dostępne na rynku były bezpieczne podczas pierwszego nurkowania, ale już podczas drugiego czy trzeciego nurkowania mogły być przydatne do wielu celów... z wyjątkiem wyznaczania dekompresji. Kilkadziesiąt lat doświadczeń, nauki na błędach, doprowadziło do stworzenia bezpieczniejszych procedur wynurzania. Uzyskane zaś wyniki dowiodły, że nurkowanie z komputerem w trudnych i zmiennych warunkach może być bezpieczne. Dzisiejsze komputery biorą pod uwagę fakt, że płetwonurek podlega wpływom zewnętrznych czynników, które w znacznym stopniu oddziałują na powstanie mikropęcherzyków. Zastosowano również przystanki dekompresyjne na większych głębokościach, zaś szybkie procesory rozpoznają ryzykowne czynniki (np. nurkowanie „jo-jo”, „zęby piły”, zbyt szybkie wynurzanie, zimną wodę czy wysiłek) i odpowiednio dopasowują plan dekompresji. Dziś komputer nurkowy stał się tak powszechny, że stanowi jeden z elementów naszego wyposażenia.

<h2>Dlaczego warto mieć komputer nurkowy?</h2>

Komputer nurkowy to elektroniczny system przyrządów pomiarowych, pozwalający na bieżąco śledzić płetwonurkowi kilka wskazań równocześnie na jednej tarczy. Dzięki temu urządzeniu można wykonywać nurkowania wielopoziomowe odrywając się od sztywnych reguł narzucanych przez tabele dekompresyjne. Ta właśnie idea wraz ze zwiększeniem komfortu i swobody nurkowania, a także zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie zachorowań na chorobę dekompresyjną była motorem w pracach nad komputerami nurkowymi. Możliwość nurkowania wielopoziomowego powoduje wydłużenie czasu pozostawania pod wodą, ponieważ wszelkie zmiany głębokości i związane z tym zależności podczas nurkowania są przeliczane przez komputer na bieżąco.
Następną zaletą komputerów nurkowych jest posiadanie programu symulującego proces nasycenia (i wysycenia) azotem tkanek użytkownika. Na bieżąco w trakcie wykonywanego nurkowania analizowane są wszystkie parametry, a następnie wyświetlane na tarczy dane i instrukcje z zalecanym tempem wynurzania oraz wykonanie ewentualnego przystanku bezpieczeństwa czy dekompresji (czas i głębokość).
Bardzo ważna jest funkcja kontroli prędkości wynurzania – jedne ostrzegają o jej przekroczeniu wizualnie wyświetlając pulsującą strzałkę skierowaną do góry, na innych widoczny jest komunikat „SLOW” (zwolnij), jeszcze inne ostrzegają dźwiękiem. Pamiętajmy, że powolne wynurzanie jest bardzo ważne! Zbyt szybkie wynurzanie spowodować przecież może nieodwracalne szkody w płucach oraz doprowadzić do choroby dekompresyjnej – nawet jeśli przestrzegało się wszystkich innych zasad bezpiecznego nurkowania.
Komputer nie zostawia nas bez opieki nawet po wyjściu z wody. Po zakończeniu nurkowania poinformuje o zalecanej przerwie powierzchniowej, jaką użytkownik powinien zrobić, jeśli planuje kolejne nurkowanie, ile czasu pozostanie do pełnego wysycenia wchłoniętej ilości azotu przez organizm oraz ile godzin musi odczekać przed podróżą samolotem. Niektóre wyświetlą nawet czas, który należy odczekać przed podróżą przez góry. Jeżeli nurkujemy w górach (powyżej 300 m n.p.m.) komputer możemy przestawić manualnie na ten typ nurkowania, niektóre znowu modele same przestawią się pod wpływem zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Możemy też przeprowadzać symulacje nurkowań (planowanie) jeszcze przed wejściem do wody, na powierzchni.
Ponadto komputery nurkowe podczas nurkowania wyświetlają aktualną głębokość, maksymalną osiągniętą głębokość, czas nurkowania i temperaturę wody, a niektóre także aktualne nasycenie tlenem (tzw. ekspozycja tlenowa).
Niektóre modele, jeśli posiadają funkcję pomiaru ciśnienia w butli, wyświetlą informację mówiącą o tym, na ile minut wystarczy jeszcze użytkownikowi czynnika oddechowego. Istnieją też komputery, które możemy podłączyć do PC za pomocą tzw. interfejsu, dzięki któremu sczytamy dane, więc książkę nurkową możemy prowadzić w postaci wydruku komputerowego. Wydaje mi się jednak, że ta funkcja nie stanowi podstawowego atutu komputera, ponieważ swoją niepowtarzalną wartość mają wpisy na „gorąco” zaraz po nurkowaniu i potwierdzenie nurkowania przez partnera.

<h3>Jaki komputer nurkowy?</h3>

Nie będziemy skupiać się na wyborze określonej marki komputera, a raczej na cechach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego instrumentu nurkowego. Przede wszystkim wyświetlane informacje na tarczy komputera muszą być przejrzyste i posiadać prosty, ułatwiający odczyt układ danych. Jestem jednak pewna, że oglądając po raz pierwszy komputery, każdy z nich będzie wydawać się niezrozumiały. Dlatego, jak zresztą każdy z elementów ekwipunku, komputer kupujemy wówczas, gdy pewni jesteśmy, że spełnia on wszystkie nasze oczekiwania. Wbrew pozorom, zły wybór będzie dawał się we znaki w przyszłości, tak samo jak zbyt luźny skafander, w którym większa cyrkulacja wody powoduje, że zawsze jest nam zimno.
Komputer aktywowany może być poprzez dotknięcie styków mokrymi palcami lub poprzez naciskanie przycisków. Jak zwykle wszystko ma zalety i wady. Niewygodne przy aktywacji „mokre” kontakty nigdy nie spowodują przypadkowego włączenia komputera (oszczędność baterii). Z drugiej jednak strony komputery aktywowane przyciskami są wygodniejsze w obsłudze.
Wybrać komputer bardziej liberalny czy konserwatywny? Im bardziej jest liberalny, tym więcej ma się swobody podczas nurkowania, ale za to większe ryzyko choroby dekompresyjnej. Natomiast jeśli komputer zaliczany jest do konserwatywnych to będzie więcej ograniczeń, ale za to ryzyko mniejsze.
Niektóre z komputerów posiadają opcje, dzięki którym można podnieść reżim limitu bezdekompesyjnego. Jednak nie oznacza to, że zaostrzając limit bezdekompresyjny w danym komputerze możesz go przekraczać. Inne zaś, biorąc pod uwagę dane warunki nurkowania, same uwzględniają temperaturę wody, szybkość wynurzania oraz powstające mikropęcherzyki i narzucają użytkownikowi określony (zaprogramowany) limit.
Dobrze, gdy komputer ma podświetlenie czasowe lub stałe – te funkcje przydają się podczas nurkowań nocnych. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że bateria w takim komputerze może mieć krótszą żywotność.
Jeśli nurkujemy na nitroksie to warto zafundować sobie komputer zapewniający możliwość zmiany czynnika oddechowego.
Komputery można zamontować na ręce lub w konsoli. Jak to zwykle bywa są dwie szkoły. Jedna z nich twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będzie komputer na ręce, ponieważ podczas wynurzania rękę trzymamy do góry i łatwo jest obserwować tarczę komputera. Inni zaś twierdzą, że komputer w konsoli jest wygodniejszy, ponieważ jednocześnie widzimy wszystkie wskazania łącznie z kursem na kompasie.
Komputery oprócz wymienionych powyżej funkcji, mogą spełniać również rolę manometru. Istnieją dwa rozwiązania: połączenie z I st. poprzez wąż wysokiego ciśnienia lub montując na I st. automatu oddechowego specjalny nadajnik (transmiter), który za pomocą fal radiowych przekazuje do komputera informację o ciśnieniu gazu w butli. I znowu są różne opinie na temat tego co jest wygodniejsze. Jedni uważają, że połączenie z wężem HP jest pewniejsze, a poza tym komputer taki przypomina wyglądem konsolę, do której można dołączyć kompas i mieć wszystkie dane w jednym miejscu. Inni zaś polecają komputer z nadajnikiem, ponieważ pozbywamy się jednego węża mniej w automacie oddechowym.
Ważną kwestią jest bateria i informacja o stanie zużycia baterii. Niektóre komputery informują nas o tym za każdym razem podczas aktywacji, inne poprzez wejście w odpowiednią funkcję. Istnieją komputery, w których użytkownik baterię może bez problemu kupić i wymienić samodzielnie. Ale tutaj uwaga – lepiej samemu nie wymieniać i zlecić to serwisowi, ponieważ warto po wymianie baterii sprawdzić ich szczelność w komorze ciśnieniowej (głównie te przypominające zegarki). Są jednak i takie komputery, w których wymiana baterii następuje wyłącznie u producenta, ale należy zaznaczyć, że baterie użyte w tych komputerach są długożywotne i wystarczają nawet do 1000 nurkowań.
Wybór jak zwykle będzie uzależniony także od naszego gustu. Jedni z nas wolą duże noże, a inni mniejsze i tak samo będzie z gabarytami naszego komputera. Niekoniecznie jednak duże komputery będą bardziej czytelne od tych o małych gabarytach.

O czym warto pamiętać?
Używając komputera nurkowego powinniśmy przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę na temat posługiwania się nim oraz stosować się dokładnie do zaleceń i instrukcji. Wprawdzie większość instrukcji jest niezrozumiałych i napisanych skomplikowanym technicznym językiem, jednak bez ich przeczytania trudno będzie właściwie korzystać z komputera. Niektórzy producenci wpadli na genialny pomysł laminowanego graficznego skrótu instrukcji obsługi, który zawsze możemy zabrać ze sobą na nurkowanie i szybko przypomnieć sobie, który przycisk nacisnąć, aby np. zmienić mieszankę oddechową.
Posiadanie komputera nie zwalnia nas z umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi. Często w momencie zakupu komputera, tabele przestają dla nas istnieć i gdyby przypadkiem kazano nam zaplanować nurkowanie przy użyciu tabel to kiepsko by to wyglądało.... A może przecież zdarzyć się, że niechcący uszkodzimy swój komputer... wtedy znajomość tabel z pewnością będzie przydatna.
Nurkowanie stało się szalenie dostępne – może uprawiać je każdy: i dziesięciolatek, i osoba po sześćdziesiątce (pod warunkiem, że jest zdrowa). W związku z taką dostępnością producenci sprzętu nurkowego zapewniają, że ich produkt jest maksymalnie bezpieczny, doskonały czy najlepszy. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje pojęcie „bezpieczny” czy „niebezpieczny” komputer. O kwestii bezpieczeństwa w nurkowaniu decydujemy my sami – użytkownicy. Posiadanie komputera nurkowego nie załatwi np. problemów z utrzymaniem odpowiedniej pływalności podczas nurkowania. Komputer nie nauczy nas radzić sobie w awaryjnych sytuacjach. Komputer może jedynie podnieść bezpieczeństwo naszego nurkowania. Przy czym wszyscy powinniśmy też uświadomić sobie, że nie ma takiego komputera nurkowego, który całkowicie chroni nas przed możliwością wystąpienia choroby dekompresyjnej. Przykładowo, właściwości fizjologiczne człowieka mogą się z dnia na dzień znacznie zmienić, a komputer takich zmian nie jest w stanie uwzględnić.

Zasady bezpieczeństwa podczas stosowania komputerów nurkowych wg Hardy’ego
1. Kiedy dwa komputery (Twój i partnera nurkowania) wskazują różne sposoby dekompresji, to wybierz ten, który nakazuje dłuższą dekompresję.
2. Podczas nurkowań wielokrotnych wykonuj najpierw głębsze nurkowanie.
3. Podczas nurkowania wielopoziomowego zanurz się najpierw na największą planowana głębokość.
4. Unikaj nurkowań wymagających stosowania przystanków dekompresyjnych.
5. Unikaj nurkowań na głębokości przekraczające 30 m, a szczególnie nurkowań wielokrotnych na tej głębokości.
6. Unikaj nurkowań typu „zęby piły” i „yo-yo”.
7. Odczekaj 24 godziny, jeżeli miałeś problem ze swoim komputerem.
8. Planuj nurkowanie i nurkuj zgodnie z planem.
9. Przerwa pomiędzy nurkowaniami powinna być możliwie długa. Powinna być dłuższa od 1 godziny.
10. Nie przekraczaj prędkości wynurzania zalecanej przez komputer.
11. Zawsze wykonaj przystanek bezpieczeństwa na głębokości 3-5 m.
12. Unikaj nurkowania w warunkach skrajnych dla możliwości komputera.
13. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi komputera i zawczasu wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
14. Zawsze posiadaj zapasowy sposób dekompresji.

<h1>KOMPUTERY NURKOWE</h1>

W Sklepie Nurkowym SEA-FISH znajdziesz ofertę sprawdzonych i godnych polecenia komputerów nurkowych firm SUUNTO i MARES. Przez 18 lat SEA-FISH był wydawcą Ogólnopolskiego Magazynu Nurkowego PODWODNY ŚWIAT, w którym na potrzeby czasopisma przeprowadzane były testy sprzętu nurkowego, w tym m.in. komputerów nurkowych. W ofercie Sklepu Nurkowego SEA-FISH znajdziesz zarówno komputery nurkowe zegarkowe jak i z większymi wyświetlaczami. Czy nurkujesz rekreacyjnie z pojedynczą butlą, czy nurkujesz z twinsetem a może preferujesz konfigurację sidemount, z pewnością znajdziesz swój przyszły komputer nurkowy. W Sklepie Nurkowym SEA-FISH znajdziesz komputery nurkowe przeznaczone do nurkowań rekreacyjnych jak i do nurkowań technicznych.

Od czasów pierwszego komputera nurkowego – SOS Decompression Meter (1959 r.), dokonał się olbrzymi postęp w tej dziedzinie. Jednak przez wiele lat analizy nie dawały zadowalających wyników, co wywoływało wiele kontrowersji. Podczas szeregu testów okazywało się, że komputery dostępne na rynku były bezpieczne podczas pierwszego nurkowania, ale już podczas drugiego czy trzeciego nurkowania mogły być przydatne do wielu celów... z wyjątkiem wyznaczania dekompresji. Kilkadziesiąt lat doświadczeń, nauki na błędach, doprowadziło do stworzenia bezpieczniejszych procedur wynurzania. Uzyskane zaś wyniki dowiodły, że nurkowanie z komputerem w trudnych i zmiennych warunkach może być bezpieczne. Dzisiejsze komputery biorą pod uwagę fakt, że płetwonurek podlega wpływom zewnętrznych czynników, które w znacznym stopniu oddziałują na powstanie mikropęcherzyków. Zastosowano również przystanki dekompresyjne na większych głębokościach, zaś szybkie procesory rozpoznają ryzykowne czynniki (np. nurkowanie „jo-jo”, „zęby piły”, zbyt szybkie wynurzanie, zimną wodę czy wysiłek) i odpowiednio dopasowują plan dekompresji. Dziś komputer nurkowy stał się tak powszechny, że stanowi jeden z elementów naszego wyposażenia.

<h2>Dlaczego warto mieć komputer nurkowy?</h2>

Komputer nurkowy to elektroniczny system przyrządów pomiarowych, pozwalający na bieżąco śledzić płetwonurkowi kilka wskazań równocześnie na jednej tarczy. Dzięki temu urządzeniu można wykonywać nurkowania wielopoziomowe odrywając się od sztywnych reguł narzucanych przez tabele dekompresyjne. Ta właśnie idea wraz ze zwiększeniem komfortu i swobody nurkowania, a także zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie zachorowań na chorobę dekompresyjną była motorem w pracach nad komputerami nurkowymi. Możliwość nurkowania wielopoziomowego powoduje wydłużenie czasu pozostawania pod wodą, ponieważ wszelkie zmiany głębokości i związane z tym zależności podczas nurkowania są przeliczane przez komputer na bieżąco.
Następną zaletą komputerów nurkowych jest posiadanie programu symulującego proces nasycenia (i wysycenia) azotem tkanek użytkownika. Na bieżąco w trakcie wykonywanego nurkowania analizowane są wszystkie parametry, a następnie wyświetlane na tarczy dane i instrukcje z zalecanym tempem wynurzania oraz wykonanie ewentualnego przystanku bezpieczeństwa czy dekompresji (czas i głębokość).
Bardzo ważna jest funkcja kontroli prędkości wynurzania – jedne ostrzegają o jej przekroczeniu wizualnie wyświetlając pulsującą strzałkę skierowaną do góry, na innych widoczny jest komunikat „SLOW” (zwolnij), jeszcze inne ostrzegają dźwiękiem. Pamiętajmy, że powolne wynurzanie jest bardzo ważne! Zbyt szybkie wynurzanie spowodować przecież może nieodwracalne szkody w płucach oraz doprowadzić do choroby dekompresyjnej – nawet jeśli przestrzegało się wszystkich innych zasad bezpiecznego nurkowania.
Komputer nie zostawia nas bez opieki nawet po wyjściu z wody. Po zakończeniu nurkowania poinformuje o zalecanej przerwie powierzchniowej, jaką użytkownik powinien zrobić, jeśli planuje kolejne nurkowanie, ile czasu pozostanie do pełnego wysycenia wchłoniętej ilości azotu przez organizm oraz ile godzin musi odczekać przed podróżą samolotem. Niektóre wyświetlą nawet czas, który należy odczekać przed podróżą przez góry. Jeżeli nurkujemy w górach (powyżej 300 m n.p.m.) komputer możemy przestawić manualnie na ten typ nurkowania, niektóre znowu modele same przestawią się pod wpływem zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Możemy też przeprowadzać symulacje nurkowań (planowanie) jeszcze przed wejściem do wody, na powierzchni.
Ponadto komputery nurkowe podczas nurkowania wyświetlają aktualną głębokość, maksymalną osiągniętą głębokość, czas nurkowania i temperaturę wody, a niektóre także aktualne nasycenie tlenem (tzw. ekspozycja tlenowa).
Niektóre modele, jeśli posiadają funkcję pomiaru ciśnienia w butli, wyświetlą informację mówiącą o tym, na ile minut wystarczy jeszcze użytkownikowi czynnika oddechowego. Istnieją też komputery, które możemy podłączyć do PC za pomocą tzw. interfejsu, dzięki któremu sczytamy dane, więc książkę nurkową możemy prowadzić w postaci wydruku komputerowego. Wydaje mi się jednak, że ta funkcja nie stanowi podstawowego atutu komputera, ponieważ swoją niepowtarzalną wartość mają wpisy na „gorąco” zaraz po nurkowaniu i potwierdzenie nurkowania przez partnera.

<h3>Jaki komputer nurkowy?</h3>

Nie będziemy skupiać się na wyborze określonej marki komputera, a raczej na cechach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego instrumentu nurkowego. Przede wszystkim wyświetlane informacje na tarczy komputera muszą być przejrzyste i posiadać prosty, ułatwiający odczyt układ danych. Jestem jednak pewna, że oglądając po raz pierwszy komputery, każdy z nich będzie wydawać się niezrozumiały. Dlatego, jak zresztą każdy z elementów ekwipunku, komputer kupujemy wówczas, gdy pewni jesteśmy, że spełnia on wszystkie nasze oczekiwania. Wbrew pozorom, zły wybór będzie dawał się we znaki w przyszłości, tak samo jak zbyt luźny skafander, w którym większa cyrkulacja wody powoduje, że zawsze jest nam zimno.
Komputer aktywowany może być poprzez dotknięcie styków mokrymi palcami lub poprzez naciskanie przycisków. Jak zwykle wszystko ma zalety i wady. Niewygodne przy aktywacji „mokre” kontakty nigdy nie spowodują przypadkowego włączenia komputera (oszczędność baterii). Z drugiej jednak strony komputery aktywowane przyciskami są wygodniejsze w obsłudze.
Wybrać komputer bardziej liberalny czy konserwatywny? Im bardziej jest liberalny, tym więcej ma się swobody podczas nurkowania, ale za to większe ryzyko choroby dekompresyjnej. Natomiast jeśli komputer zaliczany jest do konserwatywnych to będzie więcej ograniczeń, ale za to ryzyko mniejsze.
Niektóre z komputerów posiadają opcje, dzięki którym można podnieść reżim limitu bezdekompesyjnego. Jednak nie oznacza to, że zaostrzając limit bezdekompresyjny w danym komputerze możesz go przekraczać. Inne zaś, biorąc pod uwagę dane warunki nurkowania, same uwzględniają temperaturę wody, szybkość wynurzania oraz powstające mikropęcherzyki i narzucają użytkownikowi określony (zaprogramowany) limit.
Dobrze, gdy komputer ma podświetlenie czasowe lub stałe – te funkcje przydają się podczas nurkowań nocnych. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że bateria w takim komputerze może mieć krótszą żywotność.
Jeśli nurkujemy na nitroksie to warto zafundować sobie komputer zapewniający możliwość zmiany czynnika oddechowego.
Komputery można zamontować na ręce lub w konsoli. Jak to zwykle bywa są dwie szkoły. Jedna z nich twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będzie komputer na ręce, ponieważ podczas wynurzania rękę trzymamy do góry i łatwo jest obserwować tarczę komputera. Inni zaś twierdzą, że komputer w konsoli jest wygodniejszy, ponieważ jednocześnie widzimy wszystkie wskazania łącznie z kursem na kompasie.
Komputery oprócz wymienionych powyżej funkcji, mogą spełniać również rolę manometru. Istnieją dwa rozwiązania: połączenie z I st. poprzez wąż wysokiego ciśnienia lub montując na I st. automatu oddechowego specjalny nadajnik (transmiter), który za pomocą fal radiowych przekazuje do komputera informację o ciśnieniu gazu w butli. I znowu są różne opinie na temat tego co jest wygodniejsze. Jedni uważają, że połączenie z wężem HP jest pewniejsze, a poza tym komputer taki przypomina wyglądem konsolę, do której można dołączyć kompas i mieć wszystkie dane w jednym miejscu. Inni zaś polecają komputer z nadajnikiem, ponieważ pozbywamy się jednego węża mniej w automacie oddechowym.
Ważną kwestią jest bateria i informacja o stanie zużycia baterii. Niektóre komputery informują nas o tym za każdym razem podczas aktywacji, inne poprzez wejście w odpowiednią funkcję. Istnieją komputery, w których użytkownik baterię może bez problemu kupić i wymienić samodzielnie. Ale tutaj uwaga – lepiej samemu nie wymieniać i zlecić to serwisowi, ponieważ warto po wymianie baterii sprawdzić ich szczelność w komorze ciśnieniowej (głównie te przypominające zegarki). Są jednak i takie komputery, w których wymiana baterii następuje wyłącznie u producenta, ale należy zaznaczyć, że baterie użyte w tych komputerach są długożywotne i wystarczają nawet do 1000 nurkowań.
Wybór jak zwykle będzie uzależniony także od naszego gustu. Jedni z nas wolą duże noże, a inni mniejsze i tak samo będzie z gabarytami naszego komputera. Niekoniecznie jednak duże komputery będą bardziej czytelne od tych o małych gabarytach.

O czym warto pamiętać?
Używając komputera nurkowego powinniśmy przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę na temat posługiwania się nim oraz stosować się dokładnie do zaleceń i instrukcji. Wprawdzie większość instrukcji jest niezrozumiałych i napisanych skomplikowanym technicznym językiem, jednak bez ich przeczytania trudno będzie właściwie korzystać z komputera. Niektórzy producenci wpadli na genialny pomysł laminowanego graficznego skrótu instrukcji obsługi, który zawsze możemy zabrać ze sobą na nurkowanie i szybko przypomnieć sobie, który przycisk nacisnąć, aby np. zmienić mieszankę oddechową.
Posiadanie komputera nie zwalnia nas z umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi. Często w momencie zakupu komputera, tabele przestają dla nas istnieć i gdyby przypadkiem kazano nam zaplanować nurkowanie przy użyciu tabel to kiepsko by to wyglądało.... A może przecież zdarzyć się, że niechcący uszkodzimy swój komputer... wtedy znajomość tabel z pewnością będzie przydatna.
Nurkowanie stało się szalenie dostępne – może uprawiać je każdy: i dziesięciolatek, i osoba po sześćdziesiątce (pod warunkiem, że jest zdrowa). W związku z taką dostępnością producenci sprzętu nurkowego zapewniają, że ich produkt jest maksymalnie bezpieczny, doskonały czy najlepszy. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje pojęcie „bezpieczny” czy „niebezpieczny” komputer. O kwestii bezpieczeństwa w nurkowaniu decydujemy my sami – użytkownicy. Posiadanie komputera nurkowego nie załatwi np. problemów z utrzymaniem odpowiedniej pływalności podczas nurkowania. Komputer nie nauczy nas radzić sobie w awaryjnych sytuacjach. Komputer może jedynie podnieść bezpieczeństwo naszego nurkowania. Przy czym wszyscy powinniśmy też uświadomić sobie, że nie ma takiego komputera nurkowego, który całkowicie chroni nas przed możliwością wystąpienia choroby dekompresyjnej. Przykładowo, właściwości fizjologiczne człowieka mogą się z dnia na dzień znacznie zmienić, a komputer takich zmian nie jest w stanie uwzględnić.

Zasady bezpieczeństwa podczas stosowania komputerów nurkowych wg Hardy’ego
1. Kiedy dwa komputery (Twój i partnera nurkowania) wskazują różne sposoby dekompresji, to wybierz ten, który nakazuje dłuższą dekompresję.
2. Podczas nurkowań wielokrotnych wykonuj najpierw głębsze nurkowanie.
3. Podczas nurkowania wielopoziomowego zanurz się najpierw na największą planowana głębokość.
4. Unikaj nurkowań wymagających stosowania przystanków dekompresyjnych.
5. Unikaj nurkowań na głębokości przekraczające 30 m, a szczególnie nurkowań wielokrotnych na tej głębokości.
6. Unikaj nurkowań typu „zęby piły” i „yo-yo”.
7. Odczekaj 24 godziny, jeżeli miałeś problem ze swoim komputerem.
8. Planuj nurkowanie i nurkuj zgodnie z planem.
9. Przerwa pomiędzy nurkowaniami powinna być możliwie długa. Powinna być dłuższa od 1 godziny.
10. Nie przekraczaj prędkości wynurzania zalecanej przez komputer.
11. Zawsze wykonaj przystanek bezpieczeństwa na głębokości 3-5 m.
12. Unikaj nurkowania w warunkach skrajnych dla możliwości komputera.
13. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi komputera i zawczasu wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
14. Zawsze posiadaj zapasowy sposób dekompresji.

Więcej
 • 0 Recenzje

  Bateria CR2450N do komputerów nurkowych Suunto: Zoop; Gekko; Vytec; Viper; Vyper2; Vyper Air; HelO2; D4;6;9;9TX;9DX.

 • 0 Recenzje

  KOMPUTER NURKOWY AQUALUNG I1000 i100 jest kompaktowym i bardzo intuicyjnym komputerem nurkowym posiadającym wszystkie niezbędne funkcje dla nurkowania rekreacyjnego. Dostępny od ręki.

 • 0 Recenzje

  Komputer Puck Pro+ to odświeżona wersja popularnego na całym świecie komputera Puck Pro. Wersja Puck Pro + jest jeszcze łatwiejsza w odczycie, ma atrakcyjny i elegancki wygląd. To komputer dla nurków

 • Nowy
  0 Recenzje

  Najważniejsze cechy: - Intuicyjny interfejs użytkownika wyposażony w jeden przycisk. - Pojemność logbooka 35 godz. profilu nurkowania przy 5-sekundowej częstotliwości próbkowania. - Możliwość

 • 0 Recenzje

  Komputer MARES Quad z dużym czytelnym wyświetlaczem i dużą czcionką. Informacje wyświetlane są w dwóch modyfikowanych polach, dzięki czemu sam ustalasz gdzie i jakie informacje znajdą się na

 • 0 Recenzje

  Komputer do nurkowania ze wstrzymanym oddechem. Produkt sprowadzany na zamówienie.

 • 0 Recenzje

  Znajdujący się w ofercie SEA-FISH komputer nurkowy Suunto D4i Novo to produkt o wysokiej jakości w przystępnej cenie. Centrum Nurkowe SEA-FISH jest autoryzowanym serwisem sprzętu nurkowego, m.in.

 • 0 Recenzje

  Suunto D5 został zaprojektowany w taki sposób, aby jego użytkowanie było jak najłatwiejsze, co pozwoli na radosne przeżywanie przygód i odkrywanie wspaniałego podwodnego świata. Produkt sprowadzany

 • 0 Recenzje

  Suunto D5 został zaprojektowany w taki sposób, aby jego użytkowanie było jak najłatwiejsze, co pozwoli na radosne przeżywanie przygód i odkrywanie wspaniałego podwodnego świata.W tej cenie komputer

 • 0 Recenzje

  Kompaktowy Eon Core jest doskonałym towarzyszem nurkowania, nie ważne czy dopiero zaczynasz nurkowanie czy jesteś aktywnym nurkiem badający nowe głębokości. Kluczowe szczegóły Twojego nurkowania są

 • 0 Recenzje

  Wyjątkowo trwała konstrukcja, pojemny akumulator (40 godzin), obsługa wielu gazów i CCR, personalizacja funkcji i sposób ich graficznego przedstawiania na ekranie, obsługa dwóch niezależnych

 • 0 Recenzje

  Znajdujący się w ofercie SEA-FISH komputer nurkowy Suunto Vyper Novo to produkt o wysokiej jakości w przystępnej cenie. Centrum Nurkowe SEA-FISH jest autoryzowanym serwisem sprzętu nurkowego, m.in.

 • 0 Recenzje

  Znajdujący się w ofercie SEA-FISH komputer nurkowy Suunto Zoop Novo to produkt o wysokiej jakości w przystępnej cenie. Centrum Nurkowe SEA-FISH jest autoryzowanym serwisem sprzętu nurkowego, m.in.

 • 0 Recenzje

  Zgodny z komputerami nurkowymi Suunto z funkcją kontroli ciśnienia w butli Zielona dioda LED wskazuje przesyłanie danych Żywotność baterii wynosi ok. 2 lat (100 nurkowań w roku). Produkt sprowadzany

 • 0 Recenzje

  Suunto Tank POD to bezprzewodowy transmiter ciśnienia w butli, który umożliwia poznanie aktualnego ciśnienia — wystarczy jedno spojrzenie na nadgarstek. Produkt sprowadzany na zamówienie.

 • 0 Recenzje

  Kabel USB kompatybilny z Suunto Eon Core i D5.Produkt sprowadzany na zmówienie.

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.