Od 2001 r. jako Sponsor DAN oferujemy pomoc w międzynarodowym systemie ubezpieczeń dla płetwonurków – Divers Alert Network. Jako pierwsi w Polsce w 2004 r. zostaliśmy uhonorowani Złotym Punktem DAN. Organizacja DAN dwukrotnie przyznała nam miano najlepszego w Europie Sponsora roku.

DAN – co to takiego?

DAN, czyli Divers Alert Network lub jak jest popularnie nazywany „divers safety net” (sieć bezpieczeństwa dla nurków), powstał w 1980 roku z inicjatywy kilku naukowców i profesorów uniwersyteckich z USA i Włoch o międzynarodowej reputacji, którzy zrozumieli, że prowadzenie ratownictwa nurkowego wymaga specjalistycznej wiedzy, nie zawartej zwykle w normalnym programie studiów medycznych.

Na czym polega misja DAN?

Misja DAN polega na utrzymaniu międzynarodowej sieci centrów alarmowych dyżurujących 24 godz. na dobę, gwarantujących w razie wypadku specjalistyczną pomoc każdemu nurkowi w każdym miejscu na świecie.

DAN zapewnia także doradztwo medyczne dla nurków, prowadzi badania w dziedzinie bezpieczeństwa nurkowania, organizuje kursy i seminaria w celu zwiększenia wiedzy i poczucia odpowiedzialności w rekreacyjnym nurkowaniu oraz zapewnia finansowe i techniczne wsparcie dla centrów lecznictwa hiperbarycznego w krajach rozwijających się.

Pięć głównych centrów alarmowych znajduje się w: Australii, Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Południowej Afryce.

W europejskim DAN aktywowano sieć centrów alarmowych (w Polsce należy do niej Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej) odpowiadających nurkowym obszarom językowym, kierowanych przez najbardziej znanych narodowych specjalistów, pracujących w koordynacji z Biurem Centralnym DAN Europa i Międzynarodowym DAN.

Odpowiedzialność DAN Europa rozciąga się także na Środkowy Wschód i Ocean Indyjski, gdzie istnieją trzy centra alarmowe w Egipcie (Hurghada, Sharm El Sheikh) i na Malediwach.

Jakie korzyści płyną z członkostwa w DAN?

Przyłączenie się do DAN oznacza aktywny udział w największej globalnej organizacji nurkowej, zgodę na wniesienie istotnego wkładu w pracę DAN nad zapewnieniem bezpieczeństwa dla wszystkich nurków oraz w badania nurkowe. Każdy członek uzyskuje także osobiste korzyści i usługi uważane za unikalne w swojej klasie. Niesienie pomocy i leczenie nurka po wypadku jest bardzo kosztowne i wymaga natychmiastowej i specjalistycznej opieki oraz fachowej wiedzy lekarskiej. DAN spełnia te wymagania gdyż zdaje sobie sprawę , że wypadek nurkowy jest zupełnie inną kategorią urazu i poszkodowany nie może czekać na fachową pomoc. Liczy się każda minuta!

Ubezpieczenie to nie tylko świadomość bycia nieco bardziej spokojnym w przypadku gdyby coś się działo. DAN za pośrednictwem poczty elektronicznej przysyła nam pakiet informacji, z którego dowiemy się o osiągnięciach z dziedziny medycyny hiperbarycznej.

Jak się ubezpieczyć?

Członkiem DAN może zostać każda osoba. Będąc członkiem DAN możemy wręcz za symboliczną opłatą rozszerzyć ubezpieczenie na poszczególnych członków naszej rodziny (nawet dla osób nienurkujących).
Kwota ubezpieczenia zależy od wybranego planu członkowskiego. Są tam opcje dla amatorów oraz profesjonalistów.

✔ Tutaj możesz porównać ubezpieczenie dedykowane dla nurków rekreacyjnych: Plan Sport

✔ Tutaj możesz porównać ubezpieczenie dedykowane dla profesjonalistów: Plan Pro

✔ Kliknij w logo DAN aby przejść do ubezpieczenia

Ubezpieczenie jest ważne 1 rok, a przed upływem członkostwa, DAN przypomina o przedłużeniu polisy.
Kartę otrzymuje się automatycznie po opłaceniu składki członkowskiej. Minie około czterech tygodni zanim karta dotrze na wskazany adres, dlatego jeśli wybierasz się na jakąkolwiek wyprawę nurkową - warto pomyśleć o ubezpieczeniu odpowiednio wcześniej.

Wydarzył się wypadek nurkowy – co robić?

Jeśli jesteś poza granicami naszego kraju, należy w pierwszej kolejności dzwonić pod numer alarmowy, który jest uwidoczniony na Twojej karcie członkowskiej tzw. International Emergency Hotline +39 0396057858. Każdy członek DAN ma zagwarantowaną wielojęzyczną gorącą linię, tak więc jeśli jest konieczność operator łączy z Krajowym Ośrodkiem Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni.

Wydarzył się wypadek nurkowy w Polsce. Co robić?

Zadzwonić na numer alarmowy Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej (GUMED) w Gdyni pod całodobowy numer alarmowy: +48 58 622 51 63 i podać informacje o wypadku:
✔ Co się stało?
✔ Gdzie i kiedy zdarzył się wypadek?
✔ Ilu jest poszkodowanych?
✔ Jaka pomoc została udzielona?
✔ Jaki jest stan poszkodowanych?
✔ Z lekarzem dyżurnym należy ustalić dalszą procedurę postępowania.

Uwaga: pod numery alarmowe należy dzwonić tylko w razie wypadku!


Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.