
2021r.10.21-28 Galapagos
Podróż
Wylot z Warszawy do Amsterdamu i dalej do Guayaquil, ze stopem w Quito. W Quito musieliśmy wyjść z samolotu na ok. 1 godz. i wejść z powrotem kontynuując podróż, ponieważ część pasażerów kończyła tu podróż, część tak jak my kontynuowała podróż do Guayaquil, a jeszcze część rozpoczynała podróż do Amsterdamu z międzylądowaniem w Guayaquil. Lot zajął nam w sumie 16 godz. (2 godz. do Amsterdamu i 14 godz. do Guayaquil). Tam nocleg i następnego dnia z lotniska krajowego lot na Baltra Island (2 godz.).
Uwaga! W Warszawie nadano nam bagaż bezpośrednio na Baltra Island, ale musieliśmy bagaż odebrać w Guayaquil. Nie jest możliwe nadanie bagażu bezpośrednio, ponieważ z Amsterdamu przylatujemy do Guayaquil na lotnisko międzynarodowe, a wylatujemy na Baltra z lotniska krajowego, które mieści się obok lotniska międzynarodowego.
W hotelu powiedziano nam, że wystarczy tylko 1 godz. aby stawić się przed odlotem na Baltra, ale naprawdę potrzebne są 2-3 godz. Dlaczego? Jest wiele spraw do zrobienia. Najpierw należy udać się do stanowiska, gdzie lekarz sprawdza badanie na Covid (PCR) i daje bilecik, który upoważnia nas to stania w kolejnej kolejce, gdzie sprawdzają dokumenty i płaci się 20 $ za kartę odwiedzającego Galapagos. Następnie przechodzi się kontrolę bagażu głównego, po niej nadaje się bagaż i możemy wejść do hali odlotów.
Do wjazdu do Ekwadoru wystarczą szczepienia lub zwykły test na obecność Covid, ale już chcąc wjechać na Galapagos potrzebny jest test PCR (ważny maks. 72 godz.).
Na lotnisku w Baltra kupuje się wstęp do Parku Narodowego (Rezerwatu) Galapagos za 100 $. Opłatę uiszcza się przy kontroli paszportowej okazując też uiszczoną opłatę 20 $.
Kiedy jechać?
Na Galapagos są 2 pory roku. Od stycznia do czerwca jest pora deszczowa ze słonecznymi okresami. W tym okresie temp. wody jest cieplejsza i waha się (20-25°C). Od stycznia do kwietnia temp. może w niektórych miejscach wzrosnąć nawet do 27-28°C. O tej porze roku można nurkować w wielu miejscach w skafandrze 4 mm. Jednak niektóre miejsca mają przez cały rok specyficzne prądy, które utrzymują niską temp. (ok. 15°C), takie jak np. Punta Vincente Roca. W porze suchej, mniej więcej od lipca do grudnia, pada mniej, ale jest też chłodniej nad i pod wodą. Temp. wody w porze suchej wynosi zwykle (19-23°C). To wtedy istnieje duża szansa na spotkania z rekinami wielorybimi i jest często określany jako „szczytowy sezon turystyczny”. Jednak niższe temperatury wody i wzburzone morze, zwłaszcza podczas podróży przez wyspy Darwin i Wolf, mogą sprawić, że niektórzy nurkowie mogą czuć pewien dyskomfort.
Nurkowanie
Podczas naszego pobytu temp. wody podczas nurkowań wahała się od 16-25°C. My zdecydowaliśmy się na suche skafandry. Osoby, które nurkowały w mokrych skarżyły się na zimno. Przeczytaliśmy, że jest zakaz używania haków rafowych, ale zauważyliśmy, że były używane – prąd był naprawdę duży i czasem obracał nas o 180°. Koniecznie należy zabrać rękawiczki (zwłaszcza do trzymania się skał).
Butle wyposażone były w zawory INT, na łódce były strzemiączka, ale lepiej zapytać się o ich dostępność. Jeśli nurkujesz w suchym skafandrze nie zapomnij zabrać ze sobą kleju Aquasure, jednemu z uczestników uratował suche nurkowania, ale już następnemu zabrakło do zaklejenia dziurki w bucie – najlepiej gdy każdy zaopatrzy się sam w taki klej. Podczas takiego silnego prądu może się zdarzyć wiele awarii sprzętu. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną warto zaopatrzyć się w tabletki, nurkując w okolicy wysp Darwin i Wolf nieźle bujało, co niektórym przeszkadzało w normalnym funkcjonowaniu na łódce, nie mówiąc o nurkowaniu. Na łodzi były dostępne tabletki. Oprócz pierwszego i przedostatniego dnia nurkowego wykonywało się po 4 nurkowania dziennie (w sumie 20 nurkowań). Warto rozważyć nurkowanie na nitroksie, aby wydłużyć swój czas bezdekompresyjny. Nasze nurkowania odbyły się przy wyspach Punta Carrion, Darwin, Wolf, Fernandina i Isabel.
Co zobaczyliśmy?
Rekiny młoty, rekiny rafowe, śpiące rekiny, Mola-Mola, ogromne koniki morskie, foki, manty, legwany, żółwie, ośmiornice, mureny, które chyba miały okres godowy, papugoryby, tuńczyki, ławice ryb większych i mniejszych, których nazw nie znamy, koralowe ogrody z twardymi i miękkimi koralami, algi,ogromne muszle ze ślimakami w środku, płaszczki a podczas nurkowania nocnego dodatkowo homary, langusty i kraby pustelniki. Na powierzchni często towarzyszyły nam delfiny, pelikany, foki, a podczas wycieczek zodiakiem udało nam się zobaczyć orki, pingwiny i całą kolonię legwanów wygrzewających się w słońcu.
Czy warto zanurkować na Galapagos? Oczywiście, że tak, ale jeśli chcesz mieć dobrą zabawę wyposaż się w ciepły skafander, kaptur i rękawice, zdobądź umiejętność puszczania boji i… doskonałą pływalność.
Pozdrawiamy – Dorota i Gienio.
Centrum Nurkowe Sea – Fish "Podwodny Świat” 41-902 Bytom ul. Witczaka 9 tel. 601432874 Eugeniusz lub 603063634 Dorota Gdy nie odpowiada tel to dzwon na stacjonarny: 32 2825304 Dystrybucja materiałów PADI i DAN Sprzęt nurkowy sprzedaż i serwis. www.sea-fish.pl e-mail: e.buchczyk@sea-fish.pl
Film Galapagos