
2023.01.08-15 Palau Nasze spostrzeżenia z Palau
Palauńczycy kierują się na co dzień starym powiedzeniem: „Nie odziedziczyliśmy ziemi po naszych rodzicach, pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”. Ta dewiza objawia się między innymi w dbałości o czystość w tym kraju, naprawdę śmieci są tam, gdzie ich miejsce.
Ta dewiza dotyczy także osób odwiedzających Palau. Każdy gość podpisuje przyrzeczenie paszportowe przy wjeździe na Palau – cyt. „będziesz zachowywał się w sposób odpowiedzialny ekologicznie i kulturowo ze względu na dobro Palau, dzieci i przyszłe pokolenia Palauańczyków.”
W 2014 r. Palau ogłosiło, na obszarze odpowiadającym w przybliżeniu wielości Francji, zakaz połowów komercyjnych, w ten sposób powstało największe sanktuarium morskie na świecie. Podczas nurkowania rzeczywiście ryb było od zatrzęsienia.
Palau słynie z najpiękniejszej rafy na świecie. Akurat trafiliśmy na kiepską pogodę, przez kilka dni lało i była wysoka fala, więc udało nam się zanurkować tylko w jeden dzień, więc trudno nam potwierdzić tę informację. Z tego co my widzieliśmy to rafa jak rafa, ale za to nurkując w German Channel mieliśmy okazję obserwować kilkanaście mant, które akurat spożywały śniadanie. W bliskiej odległości mogliśmy je także obserwować w stacji oczyszczania. Ależ to piękne, majestatyczne stworzenia. Co jakiś czas przepływały również duże okazy rekina szarego.
Przy okazji z ciekawostek German Channel (Niemiecki Kanał) to sztuczny kanał wykopany w rafie koralowej, który łączy lagunę z Oceanem Spokojnym. Kanał został wykonany przez Niemców w czasach, gdy Palau było niemiecką kolonią. Przez ten kanał był eksportowany fosforan (nawóz z ptasich odchodów). Obecnie jest to popularne miejsce nurkowe.
Na Palau nocowaliśmy na wyspie Koror i tam skorzystaliśmy z usług miejscowego centrum nurkowego. Czas płynięcia na nurkowisko trwał około 50 min. Nurkowanie na Palau nie należy do tanich. Jeden dzień nurkowy to około 230-265 $ (3 nurkowania). Cena ta zawierała wypłynięcie łodzią, 3 butle napełnione nitroksem 30%, lunch pakiet, kawa lub herbata i nielimitowana woda do picia. Do tego każdy nurek musi wykupić obowiązkowe pozwolenie na nurkowanie na Palau (Permit) za 55 $ - ważne 10 dni. Z pewnością gdy wykupuje się pakiet nurkowy dzień nurkowy wyjdzie trochę taniej. Nie jest potrzebna złączka DIN/INT, ale bojki warto zabrać ze względu na występujące podczas nurkowań prądy.
Na Palau przylecieliśmy w środku nocy, zamówiliśmy więc transport hotelowy (30 $ od osoby). Podczas rekonesansu po wyspie Koror za 66 $ wypożyczyliśmy samochód na 2 dni i tak umówiliśmy się z wypożyczalnią, że zwrot samochodu nastąpi na lotnisku. Dzięki temu udało nam się zwiedzić tę część Palau, gdzie można dotrzeć drogą lądową i na koniec znaleźć się w środku nocy na lotnisku. Przy wyjeździe z Palau nikt od nas nie chciał żadnej opłaty wyjazdowej.
Jeden dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Palau od strony wody kajakiem. Nasyciliśmy oczy widokiem przepięknych malutkich wysepek z malutkimi plażami, płytkimi i uroczymi lagunami... i mieliśmy też okazję poczuć gniew oceanu, bo miejscami nieźle nas pohuśtało na tej małej łupince...
Zwiedzając Palau samochodem dotarliśmy do uroczego wodospadu Ngardmau, po drodze można było się wykąpać w rzece. Widzieliśmy monolity kamienne z bazaltu, które nie wiadomo skąd wzięły się na Palau. Zobaczyliśmy też Todai (Light House), czyli latarnię morską zbudowaną podczas administracji japońskiej na tej wyspie. W drodze powrotnej zobaczyliśmy też oddalony od miasta charakterystyczny budynek wzorowany na Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Mieści się tam Kongres Narodowy Palau, gabinet prezydenta oraz Sąd Najwyższy.
Palau będzie nam przypominało przepiękną przyrodę, którą zamieszkują niezwykle pomocni i uśmiechnięci Palauńczycy.
Centrum Nurkowe Sea – Fish "Podwodny Świat” 41-902 Bytom ul. Witczaka 9
tel. 601432874 Eugeniusz lub 603063634 Dorota Gdy nie odpowiada tel to dzwon na stacjonarny: 32 2825304
Dystrybucja materiałów PADI i DAN Sprzęt nurkowy sprzedaż i serwis.
www.sea-fish.pl e-mail: e.buchczyk@sea-fish.pl
Zobacz Film