2018.08.19 Serwis sprzętu nurkowego
Sunday, Aug 19, 2018
2018.08.19 Serwis sprzętu nurkowego

Odwieczne pytanie: czy sprzęt serwisować przed czy po sezonie? Uważam, że nie ma to większego znaczenia kiedy, możesz to zrobić nawet w pełni sezonu tylko nie rób tego przeddzień zaplanowanego i oczekiwanego wyjazdu! Jeśli serwis zostanie wykonany w ostatnim momencie, to kiedy znajdziesz czas na zanurkowanie w nim przed tym wyjazdem? Najlepiej jest zrobić jeden, dwa lub trzy nurkowania, aby sprawdzić jego prawidłowe działanie.

Nie życzę nikomu, aby znalazł się w sytuacji, w której sprzęt odmówił mu posłuszeństwa nagle i nieoczekiwanie!

Automat – serce nurkowania

Wiele osób myśli, że jeśli nie nurkuje dużo to może nie serwisować sprzętu nawet 3 lata i będzie wszystko ok. Rada jest jedna: lepiej aby sprzęt pracował nawet na basenie rzadko, ale pracował. Po sezonie nie odstawiaj go na 6 miesięcy do garażu aż będzie lato. Jedź na basen i zanurkuj w nim raz w miesiącu. Jeśli masz więcej automatów weź butlę z podwójnym zaworem i zanurkuj z dwoma automatami. Każda praca sprzętu jest lepsza niż bezczynne leżenie. W ostateczności pożycz go zaufanej osobie na nurkowanie. Widziałeś kiedyś, jak wygląda automat po rocznym nurkowaniu (30 nurkowań), zwłaszcza w słonej wodzie? Dodatkowo przeleży kolejny rok! Serwis takiego automatu to prawdziwy nocny koszmar dla serwisanta, metalowe części automatu są bardzo często zapieczone do tego stopnia, że jest problem z ich odkręceniem! Nikogo nie powinno wtedy dziwić, że automat może ulec nawet uszkodzeniu i nie będzie to bynajmniej wina serwisanta! Wiemy, że zawsze po nurkowaniu trzeba płukać (ja dodam, że należy wymoczyć przez 20-30 minut) automat oddechowy zatykając króciec I stopnia (tam gdzie jest filtr automatu). Torba na automat – czy wyczyściłeś ją z piasku? Bo nie wiadomo dlaczego tam znajduje się zawsze piasek, który ujemnie wpływa na nasz automat, nawet jak jest po serwisie. Uwaga przy okazji serwisu automatu – czy wymieniłeś też łącznik w wężu manometru? Mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem, a w łączniku są dwa małe o ringi, które należy też wymieniać, a już na pewno przesmarować smarem silikonowym – manometr ciągle jest obracany/ruchomy. Do automatów masz też przykręcone węże do inflatora jackietu, czy do suchacza – tam też masz oringi i szybkozłączki, które również warto przesmarować smarem czy olejem silikonowym. Pamiętajmy, że serwis zalecany jest nie tylko przez serwisantów, ale także przez producentów sprzętu.

Jacket – kamizelka ratunkowa

Masz czas? Zrobiłeś ok. 30 nurkowań? Powinieneś odgrzybić komorę wewnętrzną jacketu specjalnym płynem BC Life (koszt ok. 35 zł 250 ml) – wystarczy na trzy odgrzybiania. Można to wykonać samemu, ale oczywiście można zlecić to serwisowi, który dodatkowo sprawdzi zawory spustowe, nasmaruje je, stan klamer plastikowych naramiennych i brzusznych. Każdy jacket ma inflator – podaje powietrze na nasze żądanie – mamy tu dwa przyciski, które dodają i upuszczają powietrze, wyczyścić je i nasmarować lub po prostu oddać go do serwisu. Sprawdź czy nie uchodzi powietrze na szwach / sklejeniach / łączeniach. Jak to zrobić? Podczas nurkowania poproś partnera na głębokości ok. 10 m, aby pooglądał czy nie ma żadnych wycieków (bąbli) Twój jackiet.

Butla – płuca naszego nurkowania

Co dwa lata Urząd Dozoru Technicznego (UDT) sprawdza stan naszej butli i gdy jest wszystko w porządku otrzymujemy legalizację. Proces legalizacji polega na tym, że do środka butli wlewana jest woda i następnie kompresor wtłacza ciśnienie próbne celem sprawdzenia wytrzymałości butli. Po tej czynności wodę wylewa się z butli i suszy. UDT nie wykona za nas dodatkowych czynności takich jak np. wymianę o-ringu pod zaworem butli oraz nie wyczyści i nie nasmaruje zaworów, aby lekko się odkręcały. Jeśli zawór nie trzymał powietrza w butli i musieliśmy silniej go dokręcać, to warto wymienić grzybek, ale te wszystkie czynności należy zlecić najlepiej serwisowi. O butlę warto zatroszczyć się każdego roku, nie czekać na termin legalizacji. Zadbać o zawór butli – nasmarować, przy tym sprawdzić stan butli wizualnie, tzn. czy nie ma rdzy, oleju czy wilgoci – to sprawdzenie pozwoli nam określić stan kompresora, którym napełniamy naszą butlę. Jeśli będzie w środku woda, olej czy rdza należy to wyczyścić i zwrócić uwagę na kompresor. Pamiętaj, że powietrze nie ma zapachu.

Komputer nurkowy – mózg nurkowania

Nigdy nie pozwól baterii wyczerpać się całkowicie! Nie odkładaj wymiany, nawet gdy komputera nie będziesz użytkować przez dłuższy czas. W komputerach z całkowicie wyczerpaną baterią może spotkać nas niemiła niespodzianka, że pomimo wymiany baterii komputer nie uruchomi się. Pomimo, że w większości komputerów baterie możemy wymienić samodzielnie, proponuję jednak zlecić to serwisowi. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, możemy uszkodzić pokrywę suchej komory, w której znajduje się bateria. Jeśli do środka dostanie się woda, wtedy komputer możemy spisać na straty. Dlatego pierwsze nurkowania tak jak z automatem robimy na płytkiej wodzie i obserwujemy czy komputer nam nie „paruje” to znak nieszczelności.

Gdy wymieniamy baterię w komputerze z nadajnikiem, powinniśmy wymienić ją także w nadajniku. O tym często zapominamy i dziwi nas, że komputer nie wskazuje nam ciśnienia w butli.

Masz pytania, wątpliwości – chętnie pomogę: e.buchczyk@sea-fish.pl tel. 601 43 28 74

IMG_2117 IMG_5415 IMG_5416 IMG_5417 IMG_5635 na strone www nałe IMG_5641 IMG_5642 Obraz 211 SV400083 SV4008 VALVE SPARE PARTS XTEK1

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.