Medycyna dla nurkującyh
Sunday, Dec 27, 2020
Medycyna dla nurkującyh

Na rynku dostępna jest kolejna książka dr. med. Jarosława Krzyżaka pt. „Medycyna dla nurkujących, która powstała we współpracy ze specjalistą medycyny tropikalnej i podróży prof. dr. med. Krzysztofem Korzeniewskim. 

Poprzednia książka „Medycyna nurkowa” została wydana 14 lat temu i dało się odczuć potrzebę wznowienia tej publikacji. Ponieważ przez ten okres nieco zmieniło się w medycynie nurkowej, a amatorzy nurkowania częściej nurkują w akwenach daleko poza Polską, obecna publikacja została poszerzona o zagadnienia związane z podróżowaniem i przebywaniem nurka w obcych strefach klimatycznych i sanitarnych, często odwiedzanych podczas wypraw nurkowych. Na wyprawach w szczególności w strefie międzyzwrotnikowej narażeni jesteśmy na ekspozycje różnych patogenów, które warto poznać i nauczyć się im zapobiegać.
W rejonach o niskich standardach sanitarnych największym problemem zdrowotnym dla nurkujących jest biegunka podróżnych. Kolejnym zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary, muchówki, kleszcze i inne owady. Wśród nurkujących zdarzają się przypadki zachorowań na choroby zakaźne, przeciw którym dostępne są szczepienia ochronne, ale nie zawsze są przyjmowane przed wyjazdem.
Ponieważ liczba miłośników nurkowania w strefie tropiku i subtropiku stale rośnie, rozpowszechnienie wiedzy na temat występujących zagrożeń oraz stosowania podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej wydaje się koniecznością.
Nowością w książce jest bogato ilustrowany rozdział ostatni poświęcony niebezpiecznym zwierzętom lądowym i morskim. Może on stanowić krótki przewodnik po wybranych przedstawicielach fauny lądowej i morskiej, która może zagrozić na biwakach jak i pod wodą.
Każdy, kto zdobył kwalifikacje nurka, powinien wykazać się w praktyce znajomością zagadnień, których wykorzystanie może uratować zdrowie albo życie własne lub partnera. Ze wzmożeniem działalności podwodnej wiąże się znacząca liczba wypadków nurkowych, nierzadko prowadzących do śmierci. Prezentowany podręcznik ma wyposażyć nurka w niezbędną wiedzę, która pozwoli zarówno bezpiecznie schodzić pod wodę, jak i wracać na powierzchnię.
Publikacja polecana wszystkim nurkującym, niezależnie od poziomu wiedzy nurkowej, instruktorom nurkowania oraz lekarzom. Poniżej można zapoznać się z przykładowymi stronami prezentowanej książki.

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem książki zapraszamy do kontaktu tel. 601 43 28 74 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: info@sea-fish.pl

Zapisz sie do naszego newslettera!

Otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ofertach specjalnych.